Baugartenova knihovna

Text dotazu

Dobrý den,
potřebovala bych zjistit, kde nebo co to byla Baugartenova knihovna hlavního města Olomouce a zda některá z olomouckých knihoven vlastní její fond.

Odpověď

 Dobrý den, snažili jsme se zjistit něco o Baumgartenově knihovně.

Podle našeho bývalého kolegy, který se zabývá dějinami knihovem v Olomouci, taková knihovna nebyla - tedy ve smyslu budovy, která by pak přešla pod jinou atd. Podle něho jde o část fondu, který byl Baumgartenovi (první olomoucký tiskař) věnována a takto označena. Tedy část fondu v tomto případě starých tisků se jakoby vyčlenila a označila se jako B knihovna. Dnes je takto označnena např. pozůstalost po některých osobnostech. Takže nejde o knihovnu jako takovou, ale část nějaké sbírky v rámci knihovny. Zda tato sbírka byla součástí fondu Vědecké knihovny nebo Knihovny města Olomouce (přesněji jejich předchůdkyň) ovšem netuší.

Snad by bylo ještě dobré se obráti se na  Státní okresní archiv v Olomouci Adresa: U Husova sboru 1191/10 779 00, Olomouc-Nová Ulice