Básník tvořící v období komunismu

Text dotazu

Jak se jmenuje cesky basnik tvorici v obdobi
komunismu, ktery rekl:
Jsem clovek ustrky a stulci sveta tak vztekly do zhava, ze je mi jedno, cim
se mu odplatim. Clovek tak orvany, tak ubity, tak smolny, ze zivot vsadim
nackoli a bud si polepsim a bud zajdu.

Vlastimil Tresnak ho v knize Klic je pod rohozkou oznacil za vraha.

Dotaz z mailu čtenářky naši knihovny - můžete nám pomoci?

Odpověď

Dobrý den,

Věc je asi poněkud složitější. Citát, který uvádíte, je původně ze třetího jednání (III, 1) Shakespearova Macbetha; jde o promluvy dvou vrahů, kteří Macbethovi naznačují, že jsou schopni všeho. V Třešňákově románu je patrně vyznění citátu posunuto.

Hlavní postava Třešňákova románu, pan Prag, je podle většiny interpretací románu obrazem samotného autora. Předobrazem druhé postavy, pana Moritze má být Třešňákův přítel, výtvarník Václav Martinek. Nejsme ovšem schopni uvedený citát v rozsáhlém románu najít a nevíme, které postavě autor vkládá do úst citát ze Shakespeara. Pokud by slova v románu vyslovila některá další postava, nevíme ani, zda má či nikoli nějaký předobraz, ačkoli je to pravděpodobné.

Kdyby vaše čtenářka znala stranu, na které Třešňák citát uvádí, zkusili bychom se na to ještě podívat.

Literatura:

Lukáš Foldyna: Klíč je pod rohožkou (Puzzle). in: V souřadnicích volnosti:

Česká literatura devadesátých let dvacátého století v interpretacích / Editoři a redaktoři Petr Hruška, Lubomír Machala, Libor Vodička, Jiří Zizler; Praha : Academia, 2008, s. 425-430.