báseň o syslovi

Text dotazu

Dobrý den. Prosím Vás, prý existuje báseň o syslovi, kterou napsal J. Vodňanský. Mohla bych Vás poprosit o zaslání textu této básně? Nebo případně jiné básně o syslovi? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, prošli jsme sbírky poezie včetně publikací pro děti a leporel od Jana Vodňanského, které máme v Národní knihovně k dispozici, nicméně žádnou báseň, která by se věnovala syslovi, jsme v nich neobjevili. Pouze v publikaci Pojď se dívat, pojď si hrát, na to, co je protiklad (Praha: Albatros, 1986) jsme nalezli říkadlo bez názvu, ve kterém se sysel objevuje:

"Slepýš bývá vodorovný,
sysel zase svislý,
když si stoupne do zákrytu
za ostatní sysly.
Večer se také natáhne
na zem jako slepýš.
Ani já jinak nespinkám,
i ty jinak nespíš.
Netopýr, ten mezi všemi
jediná je výjimka.
Hlavou dolů zavěšený,
tak se blázen vyspinká."

Vyhledávání básní od dalších autorů je velmi komplikované, v katalozích knihoven je možné hledat pouze podle názvu sbírek, záznamy básnických sbírek bohužel neobsahují tak detailní informace jako je přehled obsažených básní. Pomocí databáze Česká elektronická knihovna - Plnotextová databáze české poezie 19.století (přístup možný zdarma po registraci), kterou spravuje Ústav pro českou literaturu AV ČR a která umožňuje i vyhledávání v plných textech básní, jsme nalezli báseň s názvem Sysel a liška od Josefa Václava Sládka (sbírka Zvony a zvonky. V Praze: Melantrich, 1939):

"Pozval sysel lišku
na hostinu,
uvařil jí proso,
hrachovinu.

Na hrášku si liška
pochutnala,
ale za to proso,
děkovala.

Teprv pod večerem,
kdy šla domů,
snědla zrnko prosa,
sysla k tomu."

Více by Vám snad ještě mohl pomoci již zmíněný Ústav pro českou literaturu AV ČR (http://www.ucl.cas.cz).