báseň "Být svým"

Text dotazu

Hledám básnickou sbírku, jejíž součástí je báseň " Být svým " Jaroslava Vrchlického. Prosím o uvedení jejího názvu.

Odpověď

Dobrý den, báseň, kterou hledáte, je ze sbírky Na sedmi strunách.

Být svým!

Být svým! To jádro všeho,

to moudrost nejvyšší,

od lauru sahá dolů

až k cypřiši.

Být svým a nepovolit

a na svém vždycky stát,

když kolem vše se bortí,

se v klidu smát.

A vidět, jak vše splývá

na přelud, hračku, dým –

že pevné jen, co zbývá:

být vždycky svým!

( Část V: Templa Serena, str. 107).

Báseň by měla být ještě v těchto vydání:

Vrchlický, Jaroslav. Na sedmi strunách: Básně: [1890-1897]. 2. vyd. Praha: Otto, [1910]. 174, 2 s. Soubor. vyd. básn. spisů; 20.

Vrchlický, Jaroslav. Na sedmi strunách: básně Jaroslava Vrchlického: (1890-1897). V Praze: Tiskem a nákladem J. Otty, 1898. 174 s. Souborné vydání básnických spisů Jaroslava Vrchlického; sv. 20. (Digitalizovaný dokument v systému Kramerius, Národní digitální knihovna na www.nkp.cz)

Vrchlický, Jaroslav. Život a smrt; Kytky aster; Kniha sudiček; Napadlo rosy; Na sedmi strunách. 1. vyd. Praha: SNKLHU, 1960. 536, [14] s. Vrchlický, Jaroslav: Básnické dílo; Sv. 16.