barvy na vlajce

Text dotazu

Dobrý den,chtěla bych se vás zeptat na jednu věc:jaký mají význam na vlajce Německa. Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

do 19. století tvořilo římskou německou řísi několik feudálních států. Z následných pokusů o sjednocení vzešla i nová vlajka: černo/červeno/žlutá (oficiálně označovaná za zlatou) trikolora. Barvy byly převzaty z pruských vojenských uniforem konce 18. století. Tři vodorovné pruhy, černý, červený a žlutý, se zřejmě poprvé objevily na praporech, stuhách a kokardách užitých při národní manifestaci 27. květa 1832. Konala se na kopci Hambach u Neustadtu ve znamená znovuzrození Německa. V dobách Německého císařství byla roku 1871 původní trikolora nahrazena Bismarckovými barvami. Šlo o kombinaci červené (barvy Hansovního spolku) s bílou a černou (barvami Pruska, jehož byl Bismarck kancléřem). Po porážce Německého císařství v 1. světové válce byla v r. 1919 vyhlášena republika a černo/červeno/zlatá trikolora se vrátila. V roce 1933 převzala moc nacistická vláda a vlajka znovu dostala barvy císařství doplněné hákovým křížem. Po 2. světové válce se Německo rozdělilo. Obě části používaly černo/červeno/zlatou trikoloru, ale NDR přidala do středu znak. Znovu sjednocený stát používá hladkou trikoloru.
Zdroje, ze kterých jsme čerpali:
Kapesní atlas: vlajky světa. Praha: Ikar, 2000. ISBN 80-7202-439-6.
BROŽEK, Aleš. Lexikon vlajek a znaků zemí světa. Praha: Kartografie Praha, 2003. ISBN 80-7011-776-1.