Babička, Božena Němcová

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, které vydání Babičky bylo 1. ilustrované + zda považujete 12. vydání z roku 1935 z literárního či literárně-historického hlediska za jakkoli významné - a pokud ano, tak čím. Děkuji mnohokrát

Odpověď

Dobrý den,

V bázi NKC  Národní knihovny, http://www.nkp.cz, jsme nalezli následující záznamy o vydáních Babičky Boženy Němcové, u  kterých je evidována ilustrace (patrně se jedná o dvě nejstarší vydání):

-[Č.záznamu: 001180043]

Boženy Němcové Babička : obrazy venkovského života. -- 7. vyd.. -- V Praze : I.L. Kober, 1890. -- 336 s., [4] l. obr. příl. : il. ; 17 cm

-[Č.záznamu: 001261464]

Boženy Němcové Babička / illustroval Karel Štapfer. -- Praha : I.L. Kober, 1891. -- 189 s. : il. ; 25 cm Oba exempláře jsou uloženy v Národním konzervačním fondu v depozitáři Hostivař.

S další částí vašeho dotazu doporučujeme se obrátit na odborníky v Ústavu pro českou literaturu AV ČR, http://www.ucl.cas.cz/cs/oddeleni/stredisko-literarnevednych-informaci.