Babička - B. Němcová

Text dotazu

Dobrý den, nevíte kde se projevuje vlasenectví B.
Němcové v knize Babička??

Odpověď

Dobrý den,

pokud "vlastenectví" charakterizujeme jako "lásku k vlasti, k určitému zeměpisnému, spol., ekon., politickému a kulturnímu prostředí, v němž národ existuje,... " (Malá Československá encyklopedie), pak lze říci, že vlastenectví prostupuje celým dílem B. Němcové.

"Babička" je psána česky, obsahem je život prostých lidí, jsou zde popsány zvyky a obyčeje vážící se k jednotlivým měsícům roku (přástky, Mikuláš, Vánoce, dožínky, velikonoce, atd.) V tomto díle B. Němcová chtěla ukázat, "že mravní síla a charakterová čistota lidových vrstev jsou hodnoty, které musí nabýt vrchu nad sobectvím a povahovou mělkostí panstva. Nejkladnější vlastnosti českého lidu ztělesňuje pak ústřední postava knihy, babička - mravní ideál a současně výchovný příklad, působící nejen na svoje nejbližší, ale i na představitele panského světa". (Průvodce po dějinách české literatury. Praha: 1984. s. 212)

Pokud Vaše otázka znamená, že chcete napsat čísla stránek, tedy vybrat ukázky, musíme vás zklamat. Tato služba nezpracovává referáty a další práce, které jsou zadávány jsko součást výuky na jakémkoli typu škol.