B. Němcová: Babička

Text dotazu

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat kdo nakreslil třetí vydaní babičky?

Odpověď

Dobrý den, máte zřejmě na mysli Babičku od Boženy Němcové a kdo ilustroval její třetí vydání. Tedy: Babička vyšla ve více než 300 vydáních. První z nich je z r. 1855, třetí podle bibliografie Boženy Němcové z r. 1869. Potíž je také s pořadím vydání, protože nakladatelé je někdy neuváděli přesně. Podle bibliografie není toto vydání ilustrované; objednáme je nicméně ze skladu a pokud něco dodatečně zjistíme, dáme vám vědět. Pokud by vám šlo o grafickou úpravu, v knihách její autor v minulosti uváděn nebyl. První vydání Babičky, které bylo ilustrované, je podle bibliografie z r.
1888 (celkem 18. vydání), a ilustroval je J. Vilím. (viz http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/babicka-bozeny-nemcove/).

O tom, jak vypadala starší vydání Babičky, si můžete udělat obrázek podle vydání z r. 1870 v Sebraných spisech B. Němcové (celkem 7. vydání). dostupné je volně na internetu zde: http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/9770592.