B. Němcová

Text dotazu

Dobrý den. Mám psát seminární práci na tema Slovenské vlivy ve tvorbě Boženy Němcové. Doporučíte mi nějakou literaturu? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, informace o slovenských vlivech na dílo Boženy Němcové byste mohla získat z následujících dokumentů :

1) JANÁČKOVÁ, Jaroslava. Božena Němcová : příběhy - situace - obrazy. Praha:
Academia, 2007. 309 s., [16] s. obr. příl. : il. (některé barev.), portréty, faksim. ; 25 cm

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200806/contents/nkc20081798111_1.pdf

2) OTRUBA, Mojmír. Božena Němcová : Studie s ukázkami. Praha : Svobodné slovo, 1964. 281, [3] s. : [24] s. fot. příl. ; 8°

3) URBAN, Zdeněk. Pozapomenutá tvář Boženy Němcové : Vztah Boženy Němcové k myšlence slovanské vzájemnosti a kulturám slovanských národů. Praha : Univerzita Karlova, 1970. 144, [1] s. : [9] s. fot. příl. ; 8°

4) Slovenské Pohádky : Z Uher ; Zpomínky z cesty po Uhřích ; Kraje a lesy ve Zvolensku. Svazek 1., II., III. / [napsala Božena Němcová]. V Litomyšli ; a v Praze : Antonín Augusta, 1863. 252 s. ; 16 cm

5) Život Boženy Němcové : Dopisy a dokumenty. 5. sv., Slavný rok 1855 (Vydání Babičky, čtvrtá cesta na Slovensko) / Uspoř. a pozn. opatřil Miloslav Novotný. Praha : Československý spisovatel, 1957. 456, [3] s. : [1], 12 s. obr. příl. ; 8°

6) Život Boženy Němcové : Dopisy a dokumenty. 3. [díl], Dvě cesty na Slovensko (1851 a 1852) / Uspoř. a poz. opatřil Miloslav Novotný. Praha : Československý spisovatel, 1953. 229, [3] s. : 12, [1] s. obr. příl. ; 8°

7) HALUZNICKÝ, Bohumil. Božena Němcová a Slovensko. Bratislava : Tatran, 1952. 341 s. : mp. ; 8°

8) Chyža pod horami a iné zo Slovenska / Božena Němcová ; Upravil a úvodem opatril F. Volf ; Kresbami vyzdobil Ján Hála. V Žiline : Učiteľské nakladateľstvo a kníhkupectvo O. Trávníček, 1927. 83 - [III] s. : [VI] obr. příl. ; 8°

9) Národopisné a cestopisné obrazy ze Slovenska / Božena Němcová ; [k tisku připravil a poznámky napsal František Váhala]. Praha : SNKLHU, 1955. 392, [2] s. ; 8°

10) Národopisné a cestopisné obrazy / [Autor:] Božena Němcová ; K vyd. připr. Zdeňka Havránková a František Váhala ; Doslov: Vítězslav Rzounek. Praha : SNKLHU, 1957. 360, [3] s. ; 8°

Resumé: Ve svazku jsou shromážděny práce Boženy Němcové o životě chodského lidu na Domažlicku, psané většinou jako dopisy do časopisů a novin v letech 1845 až 1848, a dále studie o životě na Slovensku, které byly uveřejňovány v letech 1854 až 1859. Připojeny jsou i některé dopisy a úryvky z korespondence, pokud dokreslují dalšími podrobnostmi obě hlavní themata. Němcová se neomezuje jen na zachycení života, lidových zvyků a krajových zvláštností, ale zároveň břitce komentuje zlořády feudalismu a panský útisk, který udržoval lid v bídě a duševní temnotě.

 11) NĚMCOVÁ, Božena. Putování po Slovensku. Díl 1. V Praze : Kvasnička a Hampl, 1929. -- 330, [II] s. ; 8°

 12) NĚMCOVÁ, Božena. Putování po Slovensku. Sv. 2.  V Praze : Kvasnička a Hampl, 1930. -- 375, [III] s. ; 8°

 13) NĚMCOVÁ, Božena. Vzpomínky na Slovensko. Praha : Jan Laichter, [mezi 1850 a 1945]. -- 382 s. ; 8°

 Odkazy na další literaturu byste mohla nalézt také v:

Bibliografie Boženy Němcové : Soupis jejího díla a lit. o něm / Miroslav Laiske. -- 1. vyd.. -- Praha : SPN, 1962. -- 484, [2] s. : [17] s. fot. a obr. příl. ; 8°

Lexikon české literatury : osobnosti, díla, instituce  -- díl 3. M-Ř, sv. I. M-O / zpracoval autorský a redakční kolektiv, vedoucí redaktor Jiří Opelík.  -- Praha : Academia, 2000. 728 s.

Další dokumenty pojednávající o životě a díle Boženy Němcové získáte pomocí elektronického katalogu NK ČR - báze NKC (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc) zadáním výrazů božena němcová do pole předmět.

V databázi ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících
(http://sigma.nkp.cz/cze/anl) jsme také nalezli jeden článek:

FEDOROVÁ, Iveta. Božena Němcová a její vztah k Slovensku. In: Čtenář. -- ISSN 0011-2321. -- Roč. 56, č. 11 (2004), s. 374-376.

Doporučovali bychom Vám také využít bibliografické databáze české literární vědy Ústavu pro českou literaturu AV ČR, konkrétně Bibliografie do roku 1945 (http://isis.ucl.cas.cz/?form=ret) a Bibliografie od roku 1961 (http://isis.ucl.cas.cz/?form=biblio), které bohužel v době zpracovávání dotazu nebyly funkční. Pro zadání dotazu můžete použít pole slova z názvu nebo předmět a výrazy kombinovat, např. němcová + slovensko (při použití znaménka $ budou zadané termíny rozšířeny o 1 a více znaků).

Můžete si také projít stránky Muzea Boženy Němcové  (http://www.bozenanemcova.cz/), které obsahují zajímavou rubriku Dotazy a odpovědi, kde byste možná rovněž mohla najít užitečné informace.