B. Brecht

Text dotazu

Hledam utlou knizku od B. Brechta, ktera byla napsana formou lehce zertovneho dialogu dvou panu v jedne nadrazni restauraci nekde ve Skandinavii. Brecht ji napsal nekdy v dobe 2. svetove valky,na uteku pred nacismem. Humor dilka byl prirovnavan k tomu nejlepsimu od J. Haska.

Odpověď

Dobrý den, pravděpodobně se jedná o knihu: BRECHT, Bertolt. Hovory na útěku. 1. vyd. Praha : Mladá fronta, 1964.

Hovory na útěku byly vydány také ve výboru z díla Bertolta Brechta: BRECHT, Bertolt. Kalendářové a jiné historky. 1. vyd. Praha : Odeon, 1989.

Kniha začíná slovy:" Válečná fúrie již spásla půl Evropy, ale byla dosud mladá a hezká a přemýšlivá, jak by se dalo skočit ještě na druhou stranu oceánu, když v nádražní restauraci v Helsinkách seděli dva muži a bavili se o politice, chvílemi se nejistě rozhlížejíce. Jeden byl vysoký, obtloustlý a měl bílé ruce, druhý byl zavalité postavy a měl ruce kováka."
(BRECHT, Bertolt. Hovory na útěku. 1. vyd. Praha : Mladá fronta, 1964.s.7)

V doslovu ke knize Ludvík Kundera píše:
"Nejnápadněji pro toto tvrzení mluví fakt, že Hovory na útěku, psané roku 1941 ve finské emigraci, jsou - myslím si to aspoň - Brechtovým dílem nejšvejkovštějším. K Haškovu Švejkovi, k této velké postavě první světové války, vracel se Brecht za druhé světové války nejednou: badatelé nalézají tu větší, tu menší procenta švejkovství v soudci Azdakovi z "Kavkazského křídového kruhu", v postavě Mattiho ze hry "Pan Puntila a jeho služebník Matti" i v Galileim. Pomlčíme už vůbec o celé hře "Švejk za II.světové války". Hovory na útěku, tyto zcela neantikizující dialogy, mají jen dva hrdiny, vlastně mluvčí: Ziffel je intelektuál (fyzik - tak jako Galilei!), Kalle je proletář - a oba jsou švejkovští od a do zet (nebo alespoň do ypsilon). Začíná to v jazyce a končí to ve filosofii; v postoji k vrchnosti, k událostem, ke světu."
(KUNDERA, Ludvík. Kouzlo fragmentu a víc. Doslov IN: BRECHT, Bertolt. Hovory na útěku. 1. vyd. Praha : Mladá fronta, 1964.s.77 ).