Autorství při interview

Text dotazu

Pro potřeby katalogizačního záznamu a bibliografické citace - otázka: Je zpovídaná osoba (v mém případě vědec) spoluautorem článku, jehož podnázev je rozhovor. Novinář většinou klade jednovětné otázky a zpovídaný na ně odpovídá v jednom i více odstavcích. Je pak onen zpovídaný přímým autorem? Děkuji za odpověď a přeju krásný den.

Odpověď

Dobrý den,
podobný dotaz jsme již před časem zodpovídali, viz archiv dotazů Ptejte se knihovny na http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2007-2009/citace-rozhovoru-v-casopise.
citace rozhovoru v časopise
Text dotazu:
... mi není jasné, jestli  je nutno uvést i autora, který rozhovor vedl, nebo jenom dotazovaného...
Odpověď:
... protože tento konkrétní případ normy pro tvorbu citací nezmiňují, použili bychom jako vzor bibliografické záznamy v databázi ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících (http://sigma.nkp.cz/cze/anl). U článků typu rozhovoru  je v údajích povinný údaj v citaci, tedy jako autor,  vždy uvedena dotazovaná osoba. Jméno osoby, která článek připravila (např. klade otázky), uvést do pole pro sekundární odpovědnost...
Příklad jednoho článku v bazi ANL, z kterého byste mohla vycházet:
Citace:
Maciuchová, Hana a Pecháčková, Marcela. 0dcházím, abych přišla. Instinkt, 2010, 9(7), s. 14-[19]. ISSN 1213-774X.

Maciuchová, Hana, 1945-
0dcházím, abych přišla / Hana Maciuchová ; zapsala Marcela Pecháčková. --  7 il.. -- Rubrika: Rozhovor
In: Instinkt. -- ISSN 1213-774X. -- Roč. 9, č. 7 (20100218), s. 14-[19]

Hlavní záhlaví   Maciuchová, Hana, 1945-
Název   0dcházím, abych přišla / Hana Maciuchová ; zapsala Marcela Pecháčková
Popis (rozsah)   7 il.
Zdroj. dokument   Instinkt. -- ISSN 1213-774X. -- Roč. 9, č. 7 (20100218), s. 14-[19]
Další původce   Pecháčková, Marcela
Poznámka   Rubrika: Rozhovor
Předmět. heslo   Maciuchová, Hana, 1945-
Předmět. heslo   herečky -- Česko -- 2010
Klíčová slova   * české herečky
Forma a žánr   * rozhovory
Skupina Konspektu   791/793 - Divadlo, film, tanec (obecně)
MDT   791/792.071.2-055.2
  (047.53)
  (437.3)