autorská práva k mapě

Text dotazu

Dobrý den, komu náleží autorská práva mapy Evropy českého kartografického díla ITINERARIUM SACRAE SCRIPTUAE, které byo vydané Danielem Adamem z Veleslavína v roce 1592?
Chci mapu použít v knize. Domnívám se, že mohu mapu použít, ale chci si to ověřit, pokud by výtisk nebyl majetkem veřejným. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

pokud chcete použít kopii z původního vydání z roku 1592,  autorská práva se již na dané dílo nevztahují.  Autorské právo je závazné u děl, u kterých neuplynulo  70 let od smrti původců díla a 50 let od vydání.  Autorská práva byte tedy musela řešit pouze v případě, že by se jednalo o novější reprint či ukázku  díla uvedenou v jiném dokumentu (na který  se autorská práva stále vztahují).

Otázkou ovšem zůstávají práva držitelů dokumentu. Předpokládáme, že kopii daného dokumentu máte k dispozici v kopii z některého archivu či knihovny. U většiny institucí je třeba požádat a vyřešit práva na uveřejnění  též s držiteli dokumentu. V Národní knihovně ČR je v tomto případě třeba sepsat smlouvu s Oddělením PR a marketingu o užití díla z fondu NK ČR.   V tomto ohledu se prosím obraťte na instituci, která Vám kopii poskytla.