Autorská práva

Text dotazu

Zdravím, zajímalo by mě, jak to funguje, když se kupříkladu o jednu knihu přičiní více autorů, např. warcraft, dragonlance či halo, myslím tím, jeden spisovatel celé to dílo započne a pokud jiný spisovatel přijde do nakladatelství s tím, že k onomu ději napsal nějakou povídku nebo pokračování, jak to vlastně funguje, podepíše se nějaká ta smlouva, hlavní spisovatel si to dílo přečte a rozhodne, zda se vydá, nebo tak něco?
například kdybych třeba já napsal ke zde avizovaným knihám nějaká pokračování a chtěl je vydat, jakým způsobem z hlediska právního by to probíhalo?

Odpověď

Dobrý den,

prostřednictvím autorského práva poskytuje stát autorům určitá výlučná práva k jejich dílu. Tato práva zanikají dle zákona 70 let po smrti autora/autorů i dalších původců (autor, překladatel, ilustrátor atd.) a zanikají zpravidla právě 70 let od smrti posledního žijícího. Pokud tato doba ještě neuplynula, je možné s dílem nakládat jen se souhlasem držitelů těchto autorských práv.

Pokud byste tedy chtěl pokračovat v sérii knih Warcraft a postupovat legálně, bylo by tedy pravděpodobně nutné sehnat souhlas všech žijících spoluautorů, případně jejich zástupců a získat souhlas, či licenční smlouvu.

Viz: „Právo autorské k dílu, které vzniklo společnou tvůrčí činností dvou nebo více autorů jako dílo jediné (dílo spoluautorů), přísluší všem spoluautorům společně a nerozdílně. O nakládání s dílem rozhodují spoluautoři jednomyslně; jakékoli smlouvy (včetně smlouvy licenční) je tedy nutné uzavírat se všemi spoluautory. Stejná pravidla platí též pro dědice autora. Pro udělení souhlasu s užitím díla (udělení licence) je tedy nutný souhlas všech dědiců, a to bez ohledu na jejich počet.“ (http://www.autorskaprava.cz/autorska_prava.htm)

Pokud by se Vám tedy spoluautoři rozhodli udělit autorskou licenci:

„Licenční smlouvou  autor poskytuje  nabyvateli oprávnění (licenci)  k výkonu práva dílo užít ke všem, nebo jen k jednotlivým   způsobům  užití,   v  rozsahu   omezeném  nebo  neomezeném, a nabyvatel  se  zavazuje,  není-li  sjednáno jinak, poskytnout autorovi odměnu. Autor nemůže  poskytnout oprávnění  k výkonu  práva dílo užít způsobem, který v době uzavření smlouvy ještě není znám. Nabyvatel je zpravidla povinen licenci využít. Poskytuje-li se licence jako výhradní, vyžaduje smlouva písemnou  formu. Obvykle je  nabyvatel licence povinen poskytnout  autorovi  na  své  náklady  alespoň jednu kopii autorova díla.“

(http://www.autorske-pravo.info/licencni-smlouva)

 „Autor má právo na nedotknutelnost svého díla, zejména právo udělit svolení k jakékoli změně nebo jinému zásahu do svého díla, nestanoví-li tento zákon jinak. Je-li dílo užíváno jinou osobou, nesmí se tak dít způsobem snižujícím hodnotu díla. Autor má právo na dohled nad plněním této povinnosti jinou osobou (autorský dohled), nevyplývá-li z povahy díla nebo jeho užití jinak, anebo nelze-li po uživateli spravedlivě požadovat, aby autorovi výkon práva na autorský dohled umožnil.“ (http://zakony.centrum.cz/autorsky-zakon/cast-1-hlava-1-dil-3-oddil-2-paragraf-11)

Po smrti autora si nikdo nesmí osobovat jeho autorství k dílu, dílo smí být užito jen způsobem nesnižujícím jeho hodnotu a, je-li to obvyklé, musí být uveden autor díla, nejde-li o dílo anonymní. Ochrany se může domáhat kterákoli z osob autorovi blízkých,1a) toto oprávnění mají, i když uplynula doba trvání majetkových práv autorských. Této ochrany se může vždy domáhat i právnická osoba sdružující autory nebo příslušný kolektivní správce podle tohoto zákona (§ 97). (http://zakony.centrum.cz/autorsky-zakon/cast-1-hlava-1-dil-3-oddil-2-paragraf-11)

Jedná se tedy o velmi specifické zákonné oprávnění, které trvá defacto „navždy“.

K odpovědi na Vaší otázku: Po uplynutí oněch 70 let si opravdu s dílem může každý dělat „co chce“ – ovšem v mantinelech toho, že nesmí nijak snižovat jeho hodnotu a musí být uveden a nesmí být zkreslováno autorství.

S tím souvisí o Vás dotaz k otázce zdevastování díla – tomu má předejít právě formulace v zákoně „dílo smí být užito jen způsobem nesnižujícím jeho hodnotu“, nicméně to je velmi obecný pojem, který si lze vyložit různými způsoby a těžko vysvětlit, co přesně může být považováno za snižování hodnoty.

Autorský zákon k dispozici zde:

http://www.mkcr.cz/cz/autorske-pravo/zakon/predpisy-zakonu-7611/

Pokud byste se skutečně chtěl knihu vydat, doporučujeme se předem poradit s někým, kdo má právnické vzdělání.

Snad jsme Vám dotaz alespoň trochu objasnili.