Autorská práva

Text dotazu

Dobrý den,
uvažuji o znovuvydání historické knihy. Ale nejsem si jist autorskými právy.
Předpokládám, že nelze jen tak vydat znovu historickou knihu a že je nejspíš
problém s autorskými právy. Mohu se zeptat jak postupovat v případě znovu
vydání historické knihy?

Odpověď

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že neuvádíte podrobnosti o titulu, který máte zájem vydat, odpovídáme obecně, výraz historická kniha je široký.

Platí, že dílo je volné po uplynutí 70 let od smrti všech původců (autor, překladatel, ilustrátor atd.), v této době již neplatí práva vydavatele, která trvají 50 let od vydání. Pokud dílo není volné, je možné je vydat jen se souhlasem držitelů autorských práv (je nutné získat licenci).

Pokud je dílo volné, je možné ho vydat, ale upozorňujeme, že tzn. morální práva autora/ů trvají bez omezení, proto by dílo nemělo být nijak upravováno, atd., jinak je nutné vyžádat si svolení od držitelů práv.

Dále platí, že pokud budete vydávat např. rukopis, který byl znovu vydán v roce 1970, a Vy pro své vydání použijete tento přetisk z roku 1970, zde opět jsou aktivní práva vydavatele a případně i dalších původců, kteří se na vydání podíleli (např. grafika).

Dále je nutné vědět, že pokud budete vydávat knihu, která je z hlediska autorského zákona volná, ale pro vydání budete potřebovat spolupracovat např. s knihovnou či jinou institucí (např. k získání kopie), pak mohou tyto instituce požadovat sepsání smlouvy o využití svých sbírek.

Doporučujeme také podívat se na stránky agentury Dilia (dilia.cz), v případě potřeby kontaktovat jejich právní oddělení (toto platí jen pro případy, kdy se chystáte vydat titul, který není volný).