Autor svazku Ottova slovníku naučného

Text dotazu

Dobrý den,

pro potřeby citace v diplomové práci hledám způsob, jak určit autora svazků
11 a 16 Ottova slovníku naučného (Fotoreprint z let 1998 a 1999).

Odpověď

Dobrý den,
jednotlivé svazky Ottova slovníku naučného nemají svého autora. Autory mají pouze jednotlivá hesla slovníku. U většiny obsáhlejších hesel je uvedena zkratka autora. Seznam spoluautorů Ottova slovníku naučného je uveden na začátku prvního svazku slovníku. Každý nový svazek začíná seznamem nových spolupracovníků. Jména spoluautorů jsou doplněna o informaci o povolání přispívatele a jeho šifra používaná ve slovníku. Autora konkrétního článku - hesla tedy můžete dohledat podle uvedené šifry.
Hesla byla revidována odbornými redaktory. Sestavováním a konečnou úpravou se zabývali vrchní redaktoři. Jejich seznam naleznete taktéž v prvním svazku slovníku.
Pokud by Vás zajímala historie vzniku Ottova slovníku naučného, naleznete ji v díle Jan Otto (ŠVEHLA, Jaroslav. Jan Otto : kus historie české knihy.
1.vyd. Jinočany : H + H, 2002. ISBN 80-7319-010-9.)