Autor obrazu - Skopalík, František

Text dotazu

Mám doma starý obraz - autor František Skopalík - Vídeň - prosím o informace - pokud to bude možné - o tomto autorovi. Děkuji.

Odpověď

Skopalík, Franta. *22./10. 1863 v Uhřičicích na Hané. Architekt. Rok pobyl na vys. škole technické v Praze, tři roky na polytechnice v Curychu, kde navštěvoval také malířskou školu prof. Stadlera. Pak v Mnichově, ve Švýcarsku, kde byl zaměstnán u anlické společnosti pro stavbu hotelů a při archaeologických vykopávkách v sever. Italii; nato byl u prof. Hasenauera(1893) ve Vídni, pak v Berlíně.Cestoval po Rýně, Belgii, Francii, Italii a v Egyptě. Roku 1895 zařídil si vlastní atelier ve Vídni. Vystavoval vícekrát ve Vídni (Künstlerhaus), v Olomouci (na výstavě umělců Moravanů, obou národností), na uměl. prům. výstavě v Londýně, ve Štýrském Hradci, Linci, Bernu, Curychu a v Hodoníně. Je členem S.V.U.M. v Hodoníně. Rakouský stát od něho objednal v 1. 1901-1902 návrh na státní hřebčinec v Písku, r. 1900 návrh na uspořádání výstavy st. minocvny pro svět. výstavu v Pařízi.Dále jsou od něho dva velké pohledy na Luhačovice a Prahu pro cestov. loď "Helnan" (1910), v l. 1911-1913 různé práce pro terstský "Lloyd" a jiné.

Citováno z: TOMAN, Prokop. Nový slovník československých výtvarných umělců. 3. značně rozš. vyd. Sv. 2., L-Ž. Ostrava : Výtvarné centrum Chagall, 1993, s. 454. - signatura Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje je 32a5341-2.

Podobné informace jsou také dostupné v publikaci: Masarykův slovník naučný : lidová encyklopedie všeobecných vědomostí. Sv. VI. Praha : 1932, s. 664. - signatura IIIB498-6.

Novější informace se nepodařilo nalézt.