Autor citátu

Text dotazu

Kdo je původním autorem citátu: "Žij každý den, jako by byl tvůj poslední"? V čem byl použit a jaký význam nesl v původním díle? Nebyl námi překroucen jeho význam?

Odpověď

Dobrý den,

 vyhledat původ citátu není vůbec snadné.

Podařilo se nám najít zmínku pouze na internetu, kde je uvedeno, že by autorem citátu mohl být  F. Nietzsche, viz.:

* http://azcitaty.cz/citaty/friedrich-nietzsche/

* http://e-citaty.wz.cz/citaty-zivot.htm

Snažili jsme se tak, jak je v možnostech této služby, projít dílo Nietzscheho, zda tam uvedený citát nenajdeme. Bohužel se nám však nepodařilo tento citát v díle Nietzscheho dohledat. Doporučujeme ale ještě, abyste v díle pátrali dál sami. Přečíst důkladněji Nietzscheho dílo nebylo v možnostech této služby.

Použité zdroje:

* ZAJÍC, Václav. Čas lidského života v Nietzscheho druhé Nečasové úvaze. 1. vyd. Praha: Togga, spol. s.r.o., 2011. ISBN 978-80-87258-88-0.

* Plachetka, Jiří. Velký slovník citátů a přísloví. Praha: Academia, 1996. 401 s. ISBN 80-200-0602-8.

*Pokorný, Jindřich, ed. Zakopaný pes aneb o tom, jak, proč a kde vznikla některá slova, jména, rčení, úsloví, pořekadla a přísloví. 1. vyd. Praha: Albatros, 1976. 464 s.

* Frenzel, Ivo. Friedrich Nietzsche. Vyd. 1. Praha: Mladá fronta, 1995. 198 s. ISBN 80-204-0517-8.

* Nietzsche, Friedrich a Samek, Daniel, ed. Nesmrtelné myšlenky. Vyd. 1. Praha: Aurora, 1999. 165 s. ISBN 80-85974-80-0.

* Nietzsche, Friedrich. Ranní červánky: myšlenky o morálních předsudcích. 2. vyd. Praha: Pražská imaginace, 1991. 32 s. Pražská imaginace; sv. 163. ISBN 80-7110-059-5.

* Nietzsche, Friedrich a Bryndová, Alena, ed. Tak pravil Zarathustra. Praha: Dobrovský, 2014. 354 s. Omega. ISBN 978-80-7390-097-7.

* Nietzsche, Friedrich. Nečasové úvahy. London: Athenaeum, 1988. 311 s. ISBN 0-9514224-0-5.

* Nietzsche, Friedrich a Samek, Daniel, ed. Nesmrtelné myšlenky. Vyd. 1. Praha: Aurora, 1999. 165 s. ISBN 80-85974-80-0.