autor básně

Text dotazu

Prosím o sdělení autora a název jeho básně, jejíž úryvek zni: Co se ti stalo dobry dne, že zářís od samého rána, s úsměvem v tváři poklidné, jenž v chladne rose vykoupana....
Předem děkuji za pomoc.

Odpověď

Dobrý den,

báseň je ze sbírky Polní kvítí Viléma Závady:

ZÁVADA, Vilém. Polní kvítí. Praha: Československý spisovatel, 1956.

Použité zdroje

FORST, Vladimír. : Literární výchova pro 6.ročník základní školy. Praha: SPN, 1989.

ZÁVADA, Vilém. Polní kvítí. Praha: Československý spisovatel, 1956.

Abstrakt: Útlá básnická knížka shrnuje Závadovy verše, otiskované porůznu v novinách a časopisech od r. 1950, kdy vyšla básníkova poslední sbírka "Město světla". Rozsahem nevelké, thematicky úsporně ohraničené básně zachycují rysy našeho dnešního života a bojují o nový charakter českého člověka; postihují tvořivou, inspirující sílu lidské práce, oslavují krásu české krajiny, na níž každá píď je zpřevracena lidskou rukou, v jejímž stromoví, cestách i vesnicích je uložen vklad lidské práce celých generací, učí novému hodnocení člověka podle míry, jíž se podílí na uskutečňování socialistického snu, i novém chápání milostných vztahů, založených na socialistické družnosti, lidské úctě a vzájemné pomoci. (S použitím referátu I. Skály.)