Austrálie, vznik názvu

Text dotazu

dobrý den. Rád bych se zeptal, jak vznikl název Austrálie. Předem děkuji

Odpověď

Dobry den, nazev /"Australie"/ pochazi z latinskeho slova /"australis"/ - "jizni".
Predstavy o "nezname jizni zemi" ("terra australis incognita"), ktera by mohla existovat kdesi v jizni casti Indickeho oceanu se v evropskych zemepisnych predstavach udrzovaly od dob Ptolemaia az do pocatku novoveku. Holandsky moreplavec A. Tasman nazval v 17. stoleti dnesni Australii /"Novym Holandskem"/. Uz v r. 1638 vsak nizozemske urady pro nove objevenou pevninu pouzily holenderske pridavne jmeno /"Australische"/. Nazev /"Australie"/ se nasledne zacina objevovat v historicke, zemepisne i dobrodruzne literature: v r. 1693 bylo slovo /"Australia"/ pouzito v anglickem prekladu romanu G. de Foignyho Les Aventures de Jacques Sadeur dans la Découverte et le Voyage de la Terre Australe; v r. 1756 byl tento nazev pouzit francouzskym historikem Ch. Debrossesem; v r. 1771 slovem /"Australia"/ odkazoval na celou jihopacifickou oblast Alexander Dalrymple v knize An Historical Collection of Voyages and Discoveries in the South Pacific Ocean. Jmeno /"Australie"/ bylo zpopularizovano v r. 1814 morelavcem M. Flindersem, ktery ovsem ve svem zemepisnem spise Voyage to the Terra Australia navrhl pro novy kontinent nazev /"Jizni zeme"/ (zkracovany nadale na pouhe /"Australia"/). V r. 1817 guverner Noveho Jizniho Walesu Lachlan Macquarie navrhl, aby bylo jmeno /"Australia"/ prijato za oficialni nazev kontinentu. V r. 1824 britska admiralita navrh schvalila.

Zdroje:

Lutterer, I. - Kropacek, L. - Hunacek, V.: Puvod zemepisnych jmen. Praha:
Mlada fronta, 1976

Wikipedie - http://cs.wikipedia.org