audio knihy

Text dotazu

Vážení, jako řidič MKD na svých dlouhých cestách Evropou rád poslouchám mluvené slovo.Chtěl bych zjistit existuje-li možnost stažení zvukových knih přes internet. Upřímně řečeno, koupě nosičů v takovém množství by vyloupilo mé bankovní konto. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

obávám se, že kromě Nové Bible kralické a několika kázání Sboru Církve kralické na internetu nenaleznete jiné mluvené slovo ( zvukové knihy ) k volnému legálnímu stažení. Zvukové knihy, podobně jako jiné autorské počiny, totiž podléhají autorskému zákonu.
Ve fondu NK naleznete velké množství zvukových nosičů s mluveným slovem. K zapůjčení jsou ovšem pouze do Studovny hudebního oddělení. Některé knihovny ovšem zapůjčují audio nosiče na určitou dobu domů. Pokud naleznete knihovnu, která tuto službu svým čtenářům nabízí, mohl byste si nosiče vždy na cestu zapůjčit. Záleželo by na podmínkách dané knihovny.
( v Praze tuto službu poskytuje např. Městská knihovna ).