Atributy světců

Text dotazu

Dobrý den,
můžu-li požádat, velmi by mne potěšilo, doporučíte-li mi nějakou vydanou
publikaci, případně publikace zabývající se určováním jednotlivých světců,
případně jiných biblických postav apod. Například na historických sousoších
apod. Předem velmi děkuji za vyřízení dotazu.

Odpověď

Dobrý den,

informace o atributech světců (a jejich následná definice v umění) mohou být obsaženy v těchto publikacích:

* PFLEIDERER, Rudolf. Atributy světců. [Z německého originálu ... přeložila a podle novější literatury doplnila Jitka Matějů]. 3., upr. vyd.. Praha : Unicornis, 2008. 159 s. ISBN 978-80-86562-10-0.

* RYNEŠ, Václav. Atributy v umění : (světci, jejich patronáty a atributy). 1. vyd.. Roztoky : Oblastní muzeum v Roztokách u Prahy, 1971. 71 s.

* SKRUŽNÝ, Ludvík. Atributy vybraných biblických postav, světců a blahoslavených. 1. vyd.. Čelákovice : Městské muzeum, 1996. 294 s. ISBN 80-902328-0-9.

* RULÍŠEK, Hynek. České nebe : slovník českých patronů. Hluboká nad Vltavou : Alšova jihočeská galerie, 1993. [38] s. ISBN 80-900633-8-1.

* FLORENTOVÁ, Helena. Křesťanské nebe : poznáváme světce v umění a legendách. 1. vyd. Praha : Artia, Granit, 1994. 120 s. ISBN 80-85805-17-0.

* RULÍŠEK, Hynek. Postavy, atributy, symboly : slovník křesťanské ikonografie. 2., upr. vyd.. [České Budějovice] : Karmášek, 2006. ca 500 s. ISBN 80-239-7434-3.

* ROYT, Jan. Slovník biblické ikonografie. Dotisk 1. vyd.. Praha : Karolinum, 2007. 342 s. ISBN 978-80-246-0963-8.

- např. v této knize se dočtete stručný příběh postavy, jejich atributy, ale také nejvýznamnější umělecká díla (jsou zde zastoupena i díla uchovávaná v Čechách), na kterých jsou zpodobněni.

Záznamy knih spolu s možností jejich výpůjčky pro registrované uživatele naleznete v online katalogu NKC na adrese http://sigma.nkp.cz/F/ ; informace o dostupnosti knih v ostatních českých knihovnách najdete v Souborném katalogu SKC na téže adrese.

Využít můžete také tyto volně dostupné zdroje na internetu:

http://katolicka-kultura.sweb.cz/svetci_hagiografie/svetci_hagiografie.html

http://catholica.cz/ - zde naleznete vyobrazení spolu se životopisy světců