Atmosferický tlak

Text dotazu

Mohli byste mi prosím napsat vše o atmosferickém tlaku? Předem děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den, Meteorologický slovník uvádí k atmosférickému tlaku (tlaku vzduchu) následující vysvětlení:
"tlak vzduchu ( atmosférický, barometrický) - síla působící v daném místě atmosféry kolmo na libovolně orientovanou jednotk. plochu a vyvolaná tíhou vzduchu.sloupce sahajícího od hladiny, ve které se tlak zjišťuje, až k horní hranici atmosféry. T.v. se v meteorologii vyjadřuje v pascalech (Pa) nebo jejich násobcích, např. hektopascalech (hPa), dříve též v torrech, milibarech (mbar, dříve mb) nebo centibarech (cbar, dříve cb), přičemž údaj v mbar je shodný s údajem v hPa. Patří k základním meteorologickým prvkům.
T.v. s výškou klesá podle barometrické formule. Pro praktické účely se t.v.
zpravidla redukuje na str.výšku hladiny moře. Pro  hodnoty t.v. redukovaného na tuto hladinu se konstuují meteorologické mapy přízemního tlakového pole."

Zdroj:
SOBÍŠEK, Bořivoj. Meteorologický slovník výkladový & terminologický. 1. vyd. Praha : Ministerstvo životního prostředí České republiky, 1993, s. 338. ISBN 80-85368-45-5

Obdobný dotaz na atmosférický tlak jsme již v rámci služby Ptejte se knihovny odpovídali, další informace tedy naleznete v archivu služby Ptejte se knihovny:
http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba013/atmosfericky-tlak/?searchterm=atmosferický%20tlak.