Atmosferický tlak

Text dotazu

Jak se měří atmosferický tlak,jaké jsou jeho jednotky, jak vypadá stupnice tlakoměru a jak tlak ovlivňuje vývoj počasí ?

Odpověď

Základní informace k atmosferickému (barometricému tlaku) naleznete na: http://cs.wikipedia.org/wiki/Atmosf%C3%A9rick%C3%BD_tlak . Jednotkou tlaku, zejména atmosferického, je bar. Ve zmíněném odkazu naleznete také barometrickou rovnici a informace o významu atmosferického tlaku v meteorologii.

Další informace můžete nalézt v publikaci:
Aplikovaná meteorologie a klimatologie. Díl 3, Tlak vzduchu a tlakové útvary / Jiří Klabzuba
Nakl. údaje Praha : Česká zemědělská univerzita, 2001 .
Tuto publikaci má ve svých fondech: Národní knihovna ČR, Ústav zemědělských a potravinářských informací - Zemědělská a potravinářská knihovna, Moravská zemská knihovna v BRně, Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích, Vědecká knihovna v Olomouci, Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem

nebo se můžete obrátit na:
Český hydrometeorologický ústav, Na Šabatce 17, 14306 Praha 4, Tel.: 244031111, www.chmi.cz