atentát na Heydricha

Text dotazu

Atentát na Heydricha byl proveden 27. 5. v
10,35hod. Zajímá mě zda to bylo letního či SEČ času, nebo byl zavedený jiný
čas. Slyšela jsem, že byl ustanoven "letní" čas, ale o hodinu zpět proti
našemu letnímu času, kdy se hodiny posunují dopředu. Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

dle knihy Letní čas v Evropě byl dne 27.5.1942 užíván letní středoevropský čas (GMT + 2) (GMT = Greenwitch Meridian Time). Jednalo se o hodinu přidanou k běžnému středoevropskému času (GMT + 1). Přehled letních časů v České republice uvádí pro dané časové období jednu zvláštnost, a to, že letní čas byl užíván nepřetržitě dva a půl roku. Konkrétně je zde uvedeno jeho užívání od 1.4.1940 od 02.00 SEČ do 2.11.1942 do 03:00 SELČ. V následujících letech byl letní čas zaveden pouze pro část roku (např. od 29.3.1943 02.00 SEČ do 4.10.1943 03.00 SELČ).

Zimní středoevropský čas, o kterém se zmiňujete, tedy posunutí ručiček hodinek o jednu hodinu zpět oproti středoevropskému času, byl v Československu užit pouze jedenkrát, a to od 1.12.1946 SEČ do 23.2.1947 SEZČ.

Zdroj:

FRANČEOVÁ, Eva. Letní čas v Evropě : (roky, dny, hodiny...). 1. vyd. Praha : Vodnář, 2000. ISBN 80-86226-18-2