asistenční psi

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se dozvěděla přesné podmínky, které musí splňovat asistenční pes.
Existuje nějaký zkušební řád či cviky, které musí u zkoušky pes splnit.
Nejedná se mi o to jak psa vycvičit, ale co musí pes splnit a umět, aby mohl byt veden oficiálně jako pes asistenční a zda mohu tyto zkoušky absolvovat se svým psem sama, nebo zda musím být vedena u nějaké organizac děkuji

Odpověď

Dobrý den,

k Vašemu dotazu Vám doporučujeme prostudovat kapitolu "Předávání a závěrečná zkouška" v knize:

* GALETOVÁ, Zdeňka. Problematika asistenčních psů v ČR. 1. vyd. Praha : VÚPSV, 2008. ISBN 978-80-7416-015-8.

Mimo jiné se zde můžete o závěrečných zkouškách asistenčních psů dočíst následující:

" Obsah (náplň) závěrečné zkoušky se vymezuje dle zaměření speciálního výcviku psa. V případě vodících psů lze přesně určit, ze kterých částí se závěrečné přezkoušení skládá. (...) Zkouška je organizována subjektem výcviku. O zkoušce musí být proveden podrobný záznam o průběhu a zvládnutí předepsaných cviků."

Obecně musí asistenční i vodící pes splňovat následující obecné podmínky (materiály občanského sdružení Helppes):

" a) Zhodnocení vhodného zdravotního stavu (...)

  b) Zhodnocení tělesné konstituce, která musí odpovídat požadovanému výcviku. Pes nemůže být předán klientovi před dosažením minimálně 14tého měsíce věku psa dle plemenné příslušnosti - velikosti psa, u psů velkých plemen před dosažením 18tého měsíce.

  c) Povahové vlastnosti - Organizace Helppes má ve svých interních standardech kvality poskytování sociálních služeb přesně definované základní požadavky na chování asistenčního psa:

- absence agresivity a přílišné bázlivosti a lekavosti

- absence příliš hlučného projevu psa

- absence loveckého chování

- lhostejnost ke sluchovým, zrakovým a čichovým vjemům

- pes nesmí "žebrat" o jídlo a nesmí být "vtíravý" vůči veřejnosti

- pes nesmí očichávat ani skákat na cizí osoby"

- pes musí mít dobré přivolání, ovladatelnost , adaptabilitu

- pes musí být nevšímavý vůči ostatním psům a domácím zvířatům

- pes musí dobře snášet jakoukoliv manipulaci s ním (...)

- pes musí dobře snášet veterinární vyšetření

 d) Poslušnost

- přivolání psa

- přivolání psa od zvířete

- ovladatelnost psa na vodítku za pohybu

- ovladatelnost psa v klidu vedle psovoda nebo před psovodem

- průchod skupinou lidí

- aport

- dlouhodobé odložení

- lhostejnost psa vůči zvěři

- klid psa při střelbě a jiných nárazových zvucích

- krátkodobé odložení a ponechání o samotě

e) Zhodnocení chování psa na veřejnosti a v dopravních prostředcích

(...)

-nástup a výstup psa v dopravním prostředku (auto, autobus, tramvaj, vlak apod.)

- chování psa na chodníku, pěší zóně či parkovišti

- průchod skupinou lidí

- přivolání psa ze skupiny hrajících si dětí, psů apod.

- chování psa při vstupu a výstupu do veřejné budovy - úřad, nemocnice, obchodní dům apod.

- chování psa v restauraci

- kontrola nad psem

- držení psa na vodítku cizí osobou (pomocníkem)"

V další části se zkouška zaměřuje na přizpůsobení potřebám konkrétního klienta.

V knize můžete nalézt přehledy konkrétních požadavků na dovednosti psa při závěrečných zkouškách se specializací na funkci vodiče, asistenčního psa, asistenčního psa pro osoby tělesně postižené či signálního psa.

V současné době v České republice nepůsobí žádná nezávislá komise či nezávislý celorepublikově uznávaný kontrolní orgán pro vykonávání závěrečních zkoušek. Hodnotící komise tedy vytvářejí jednotlivé organizace samy.

Více informací Vám jistě poskytnou odborníci v této oblasti.

Obrátit se můžete např. na organizace:

Helppes: http://www.helppes.cz/

Pomocné tlapky: https://www.pomocnetlapky.cz/

Vodící pes: https://www.vycvikvodicichpsu.cz/

Pes pro tebe: http://www.pesprotebe.com/