Artus Schneider

Text dotazu

Prosim, mohli byste mi zjistit pod jakymi
pseudonymy ilustroval tento malir a ilustrator knihy? Jedna se o Artuse
Schneidera, nar 1863 - 1938. Dekuji za odpoved, s pozdravem pekneho dne,

Odpověď

Dobrý den,

ve slovnících můžete daného ilustrátora dohledat spíše pod jménem Artuš Scheiner. Např. v "Novém slovníku československých výtvarných umělců" jsou k autorovi mimo jiné uvedeny následující informace:

"Scheiner, Artuš. *28/10.1863 v Benešově, + 20/12 1938 v Praze. Malíř a ilustrátor, autor knižních výzdob v Praze XII. Již na reálce v Ječné ulici začal z vlastní zábavy kreslit a kreslil i když se stal úředníkem u finančního ředitelství v Praze. (...) Jeho první kresby ve "Světozoru" od r. 1897 reprodukované daly záhy poznati umělce oplývajícího humorem a fantazií.

(...) Pod pseudonymem Fra Petit nebo Petit uveřejňoval humoristické perokresby v několika šibřinkových listech i jiných publikacích Pražského Sokola; také v Pokorného "Palečku". (...)"

(TOMAN, Prokop. Nový slovník československých výtvarných umělců. 2. díl. L-Ž. 3., značně rozš. vyd. V Praze : Tvar, 1950. s. 418.)

Pseudonym Fra Petit či Petit potvrzuje i nekrolog uveřejněný v Lidových novinách dne 21.12.1938: Lidové noviny. Brno: Vydavatelské družstvo Lidové strany v Brně, 21.12.1938, 46(641**). ISSN 1802-6265. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:bdc405b0-e5f9-11dc-bfb2-000d606f5dc6

Více informací k danému malíři nabízejí následující publikace a články:

* Ottův slovník naučný : ilustrovaná encyklopedie obecných vědomostí. Praha : Otto, 1888-1909.

* Ottův slovník naučný nové doby : dodatky k Velikému Ottovu slovníku naučnému. Praha : Otto, 1930-1943.

* Umění. 1939/40, roč. 12, s. 83.

* Úhor. 1939. s. 57 - 68.