Arnoštova naháňka

Text dotazu

tzv.Arnoštova naháňka byla používána na jakou zvěř? Na divoké králíky nebo koroptve a nebo černou zvěř

Odpověď

Dobrý den,

 tzv. Arnoštova naháňka je určena králíkům. Dokumentuje to příspěvek v knize Otakara Kokeše o životě zajíců a divokých králíků (viz níže).

Lov jako naháňka se slídiči je velmi zajímavý. Uskutečňuje se především tam, kde mají králíci dostatek rostlinného úkrytu.

Při lesním ploužení a naháňce se zpravidla nejedná o zvláštní honbu králíků, ale odstřelují se současně s jinou zvěří, především zajíci a bažanty. Výjimečně se stává, když jsou určité leče obsazené hustě králíky, že jsou prováděné výhradně kvůli nim.

Poněvadž je králík, mimo obvyklé pernaté, jedním z nejčastějších obyvatelů bažantnic, proto se odbývají oba způsoby odstřelu spolu s honbou bažantů.

Speciálně králíkům je určen jeden způsob naháňky a to tzv. naháňka Arnoštova, která je nazvána " podle jejího vynálezce, dobříšského nadlesního Arnošta, jenž sám o ní mluvil jako o lovu zahradním, nebo lépe o lovu v ohradách." Základem je nahnání většího počtu králíků do jakési narychlo zřízené ohrady. Nadlesní Arnošt si k tomu účelu pořídil řadu lehkých a snadno přenosných plotů, kterými ohradil ze tří stran plochu, aby byla úplně oplocená, kdežto strana čtvrtá měla několik otvorů, které honci zahradili v momentě, jakmile vešli do ohrady. Tito honci totiž natlačují proti ohradě zvěř asi ze dvou třetin leče, jež zůstane neohrazená; uzávěrová pole plotu po svém vstupu do ohrady zadrátují. V horních rozích takto obstavené leče jsou zřízena dvě lovecká stanoviště, k nimž byly nadělány tři průstřely, asi 25 m dlouhé a 2 m široké. Toto zařízení je dosti nákladné a nelze ho všude použít. Dnes se jedná spíše o historickou věc, která dokládá, jak se kdysi v Čechách honívalo.

Použité zdroje

Čerpáno z: KOKEŠ, Otakar, KOKEŠOVÁ, Marie. Zajíc, jeho život, chov a lov. Divoký králík, jeho život a lov. Praha: Studentská tiskárna, 1948.

http://kramerius4.nkp.cz/[…]/uuid:cda448f0-9706-11e2-8f81-5ef3fc9ae867