ARNOŠT LUSTIG

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych upřesnit, která díla spisovatele Arnošta Luctiga se vyznačují neorealismem. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, odpovídáme na dotaz, který jste zaslala nám a knihovně Goethe-Institutu.
Nenarazili jsme na to, že by díla A. Lustiga byla spojována s neorealismem. Patrně byste musela jeho dílo prostudovat, a hledat styčné body mezi ním a neorealistickými tendencemi (které ovšem bývají spojovány zejména s italským umění a především s filmem). Sr. např. hesla ve Wikipedii (http://cs.wikipedia.org/wiki/Neorealismus + v dalších jazycích).
Snad by bylo možné vyjít z tohoto citátu z Hamanovy monografie:
" ,Lustig je naprosto srozumitelný autor. Jeho povídky a romány jsou kronikou genocidy a jejích důsledků, psanou precizně vypracovaným reportážním stylem, jenž mrazí svým detailním, jakoby dokumentárním realismem.Vypráví nám povídky, jako by fotografoval, neúčastně a objektivně a jeho zničující obrazy nás nutí stávat se jejich svědky.' To napsala americká kritička New York Times v recenzi knihy povídek, která vyšla pod názvem Neslušné sny v roce 1988."
(Aleš Haman: Arnošt Lustig, Praha 1995, s. 95)

V citátu je myšleno zřejmě anglické vydání neslušných snů,které vyšlo v roce 1988 v USA (Evanston, IL : Northwestern University Press) a obsahovalo tyto povídky : Blue day -- The girl with the scar -- Indecent dreams. První české vydání je z r. 1995.

Další literaturu o A. Lustigovi můžete hledat v bázích NKC, ANL (http://sigma.nkp.cz/F), a v bázích Ústavu pro jazyk český (www.ucl.cas.cz).