Armand Hammer

Text dotazu

Dobrý den, jaký je pohled historiků na roli
Armanda Hammera - americký průmyslníka- na vztahy mezi USA a Ruskem?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

obáváme se, že k uspojivému zodpovězení Vašeho dotazu bohužel nemáme k dispozici dostatek zdrojů. V elektronickém katalogu Národní knihovny ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc ) jsme nalezli pouze jednu biografii o Armandu Hammerovi, která se nám ale nezdá úplně objektivní, Armand Hammer se na ní pravděpodobně do značné míry podílel:

* Pozoruhodný život Dr. Armanda Hammera / Bob Considine ; z ruského vydání s přihlédnutím k anglickému originálu přeložila Zdeňka Psůtková ; předmluva A. Hammer ; [doslov] Galina Sullivanová. Praha: Odeon, 1983. 185 s.

Dále jsme nalezli ještě dva články v článkové bibliografii ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících (http://aleph.nkp.cz/cze/anl ):

* ŠVAMBERK, Jaromír. Geniální podnikatel, nebo podvodník? In: Národní listy. Roč. 2, č. 14 (1993), s. 5.

* FRAJEROVÁ, Blanka. Armand Hammer. In: ZN zemské noviny. Praha. ISSN 1210-7492. Roč. 7, č. 143 (19970620). In: Příl. Náš domov - čtení na víkend. S. 9.

První článek popisuje pouze ne vždy úplně čisté obchody Armanda Hammera, konkrétně jeho společnosti Occidental Petroleum a pak také žalobu v souvislosti s vyšetřováním aféry Watergate kvůli nezákonným příspěvkům na kampaň za Nixonovo znovuzvolení; Hammer nakonec zaplatil pouze pokutu.

Druhý článek by pro Vás již mohl být zajímavější. Armand Hammer byl ještě několik let po své smrti pokládán za uznávanou a ušlechtilou osobnost, zejména díky různým nadacím, které založil a financoval. Byl také uznávaným prostředníkem mezi Amerikou a Ruskem. Novináři, Eduardu Jay Epsteinovi, se však podařilo potvrdit dosud pouze tichou domněnku o tom, že Armand Hammer byl špionem Sovětského svazu v USA. Epstein to zjistil při pátrání po Hammerových předcích, kdy využíval i spisy FBI a KGB. Špionážní činnost pro Sovětský svaz prováděl již Armandův otec, Julius, židovský lékař z Oděsy, který uprchl před carským režimem do New Yorku. Později, díky vlastnictví několika lékáren, částečně financoval komunistickou špionážní činnost v Americe. Jeho syn, Armand, měl vybudou podzemní obchodní vztahy, které by pomohly obejít blokádu uvalenou Spojenými státy na Sovětský svaz.

Podrobnější informace už naleznete přímo ve zmíněném článku.

Snažili jsme se v českých knihovnách také nalézt přímo Epsteinovu publikaci, avšak bez úspěchu. S největší pravděpodobností tedy nebude dostupná na území ČR:

* Dossier : the secret history of Armand Hammer / Edward Jay Epstein; Armand Hammer. New York : Random House, 1996. xii, 418 p. : ill. ; 24 cm. ISBN 0679448020.

Existují ještě další dvě zajímavé knihy, které jsme rovněž nenalezli v žádné české knihovně:

* The dark side of power: the real Armand Hammer / Carl Blumay; Henry Edwards. New York : Simon & Schuster, 1992. 494 p., [24] p. of plates : ill. ; 25 cm. ISBN 0671700537.

* Armand Hammer: the untold story / Steve Weinberg. Boston : Little, Brown, 1989. x, 501 p., [16] p. of plates : ill. ; 24 cm. ISBN 0316928399.

Pokud byste měl zájem o vypůjčení některé z těchto publikací, je možné požádat v knihovně, kterou navštěvujete, o zprostředkování mezinárodní meziknihovní výpůjčky ze zahraniční knihovny. Tato služba je placená, cena se řídí podle místa vydání požadovaného dokumentu. Mezinárodní meziknihovní služby poskytuje také Národní knihovna, bližší informace o podmínkách služby registrovaným uživatelům NK ČR jsou k dispozici na http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_mmvsj.htm .