Archivní pomůcky

Text dotazu

Dobrý den,

existuje nějaká knihovna, kde by bylo možné vypůjčit si archivní pomůcky (inventáře, katalogy apod.)? Hádám, že budou přístupné v jednotlivých archivech, které příslušné fondy spravují, nicméně jezdit stovky kilometrů za nejistým výsledkem (ve fondu by už podle pomůcky nic užitečného nemuselo být) se mi úplně nechce.

Děkuji,

Odpověď

Dobrý den,

bohužel žádná knihovna nemá k dispozici archivní pomůcky ze všech archivů ČR a ze zahraničí. Vždy se budete potýkat s problémem, že bude nutné příslušný archiv kontaktovat a domluvit se, zda je daný fond veřejnosti přístupný, zpracovaný a tudíž lze s ním s využitím patřičných archivních pomůcek i pracovat. Obecně lze napsat, že některé fondy archivů jsou zdigitalizované včetně archivních pomůcek, jindy na stránkách archivu či souborného odkazu pro více archivů, naleznete informaci, jaký podíl fondu je již zpracován je a kolik zbývá zpracovat. V takovém případě není k dispozici ani archivní pomůcka. Případně fond zdigitalizován není, ale zpracován je, tudíž je u fondu odcitována archivní pomůcka, kterou budete potřebovat.

Kontaktovali jsme Oddělení rukopisů a starých tisků NK ČR s žádostí o pomoc ve věci Vašeho dotazu a bylo Vám doporučeno s konkrétním případem kontaktovat Národní archiv (odkaz: http://www.nacr.cz/A-onas/kont.aspx ), jako metodickou centrálu pro všechny archivy v ČR, případně Katedru pomocných věd historických a archivního studia (odkaz: http://www.ff.cuni.cz/fakulta/katedry-a-ustavy/katedra-pomocnych-ved-historickych-a-archivniho-studia/ ).