Archivní dokumenty města Dobruška

Text dotazu

Dobrý den, můj dotaz se týká města Dobrušky. Mí předci pocházejí právě odtamtud a při tvoření rodokmenu jsem narazila na problém. V roce 1806 shořely prý všechny matriky města. Jak se mohu posunout dál, existuje berní rula, nebo soupis poddaných z Dobrušky? Jde mi především o jméno Hradecký, poslední o kterém vím, byl Václav-provazník nar. v roce 1797 nebo v roce 1801. Za jakoukoliv radu děkuji a přeji hezký den.

Odpověď

Dobrý den,

existuje Berní rula, což je soupis poddaných z roku 1651, ale pozdější záznamy, které hledáte, v ní nemůžete najít. U nás v knihovně máme pouze svazek Berní ruly pro oblast Hradecka a zde jsem Dobrušku nenalezla. Jiné svazky Berní ruly ve fondu nemáme.

Ohledně psaní rodokmenu, bych Vám doporučila se obrátit na odborníky v této oblasti = pracovníky archivu v Rychnově nad Kněžnou, kam Dobruška spadá. Tam Vám jistě poradí, které prameny můžete prostudovat a kde je naleznete. http://vychodoceskearchivy.cz/rychnovnadkneznou/

Přes internet si můžete prohlédnout nascenované pamětní knihy města Dobrušky, na tomto odkaze: http://vychodoceskearchivy.cz/rychnovnadkneznou/dobruska/.

Více Vám z knihovny pomoci nemůžeme.