architekt Jiří Trnka

Text dotazu

Dovoluji se dotázat na jakekoliv informace o arch. Jirim Trnkovi (syn slavného JT), který mj. projektoval vetraci veze Strahovského tunelu na Strahove. Dekuji.

Odpověď

Dobrý den,

o architektu Jiřím Trnkovi mnoho informací není. "Oficiální" životopis se nám nepodařilo v našich dostupných zdrojích najít. Informace, které uvádíme, jsou posbírané z různých zdrojů, jedná se ale spíš o střípky z jeho života.

Architekt Jiří Trnka byl synem malíře Jiřího Trnky z prvního manželství. Narodil se 16. ledna v roce 1940, zemřel v roce 2002.

Údaje z Artarchivu, http://www.artarchiv.cz/,  viz http://abart-full.artarchiv.cz/osoby.php?x=0&y=0&Fprijmeni=trnka&Fjmeno=ji%C5%99%C3%AD&FnarozDen=&FnarozMes=&FnarozRok=1940&Fmisto=&FumrtiDen=&FumrtiMes=&FumrtiRok=&Fmistoumrti=&Fobor=

Z knih doporučujeme:

CHVOJKOVÁ, Helena. Jiří Trnka. Plzeň: Západočeské nakladatelství, 1990.

TRNKOVÁ, Růžena. Můj syn. Praha: Československý spisovatel, 1972. Podle vyprávění a zápisků Růženy Trnkové a podle vlastních vzpomínek a korespondence napsala Helena Chvojková.

V obou knihách jsou zmínky i o Jiřím Trnkovi ml.

Další zdroje, z kterých citujeme:

"...  bratr Jiří, který již bohužel zemřel, byl architekt a s otcem často spolupracoval – třeba při výtvarném zpracování naší expozice v Montrealu..".

Zdroj: http://www.nase-rodina.cz/article.php?clanek=1731

(Turbová) Na počátku 90. let se sem hodlala nastěhovat taneční škola, která začala s chaotickými úpravami. Po uplatnění restitučního nároku a následném prodeji Turbové roku 1993 tu mělo být zřízeno kulturní středisko a španělské obchodní zastupitelství. Na zalesněných pozemcích měly být dostavěny rodinné domy podle architektonického návrhu architekta Jiřího Trnky ml., aby bylo možné pokrýt vysoké náklady na rekonstrukci. Nový majitel však zemřel a spolu s ním byly pohřbeny i veškeré plány.

Zdroj: http://smichov.blog.cz/0707

Pojďte, pojďte se mnou na silniční most v Praze 7, který spojuje Tróju a Holešovice. Na most, který postavil architekt Jiří Trnka a Petr Dobrovský v letech 1972 - 1980. Na most který stál jen pět milionů korun.

Věděl jsi, že tento most není původní? A že se dříve jmenoval trojský most a vedla po něm tramvajová dráha?...

Zdroj: http://turista.blog.cz/en/0904/most-barikadniku-informace

O ojedinělosti české loutkářské tradice ve světě, složité situaci současných tvůrců českého animovaného filmu, ale především o unikátním díle Jiřího Trnky pohovořili ve středu odpoledne primátor Martin Baxa a náměstkyně pro kulturu Eva Herinková s Trnkovými potomky u příležitosti stého výročí narození mezinárodně uznávaného výtvarníka a tvůrce animovaných filmů, plzeňského rodáka, které si nejen v tomto týdnu město připomíná. Setkání se zúčastnily čtyři z pěti Trnkových dětí - Zuzana Ceplová s manželem, Helena Trösterová a Klára Trnková, obě v doprovodu dcer, a Jan Trnka. Svého zesnulého manžela, syna Jiřího Trnky Jiřího zastoupila v doprovodu dcery a syna Helena Trnková.

Zdroj: http://www.regionplzen.cz/zpravodajstvi/?trnkovi-potomci-se-sesli-na-plzenske-radnici

Větrací věž Strahovského tunelu – 49 metrů vysoká věž postavená podle návrhu architekta Jiřího Trnky, syna malíře Jiřího Trnky.

Zdroj: http://www.usedlosti.ctrnactka.net/pos33.htm

Ing. arch. JIŘÍ TRNKA

Číslo autorizace                886

Typ autorizace  VP: autorizace se všeobecnou působností (A.0)

Typ členství        UKONČENÉ členství

Stav autorizace zaniklá (§ 10 odst. 1 zákona)

Kontakt

Adresa: NAD VODOVODEM 43, 100 00, PRAHA 10

Telefon: 274 772 175

Zdroj: http://www.cka.cc/seznam-architektu/result

(Malíř Jiří Trnka) v roce 1967 přispěl vlastními projekty do expozic československého pavilonu a mezinárodního uměleckého pavilonu na Expo 67 v Montrealu (spolu s Jiřím Trnkou ml.).

Rodinné zázemí

Jiří Trnka vyrůstal v rodině klempířského mistra a švadleny v Plzni. Vyprávění a zápisky matky Růženy Trnkové (1891–1958) poskytly Trnkově první manželce, výtvarnici Heleně Chvojkové (1914–1988), materiál ke knize Můj syn, v níž čerpala i z vlastních vzpomínek a manželovy korespondence.

Helena Chvojková je rovněž autorkou prózy pro děti Zuzanka objevuje svět, kterou Jiří Trnka ilustroval a která byla věnována dceři, redaktorce a editorce Zuzaně (* 1938, provdaná Ceplová).

Zesnulý syn Jiří (* 1940) byl architektem a dcera Helena (* 1945, provdaná Trösterová) výtvarnou redaktorkou. Z druhého manželství s Věnceslavou Trnkovou se narodila dcera Klára (* 1949) a syn Jan (* 1956), jež oba jsou výtvarníky. Dcera Klára vystudovala u prof. Hoffmeistera na UMPRUM. V současné době vede se svou dcerou úspěšné nakladatelství Studio Trnka.

Je možné, že informace by mohla poskytnout nevlastní sestra Jiřího Trnky, viz http://www.studiotrnka.cz/page/kontakty/ .