Arch. Ing. Otto Stainl

Text dotazu

Dobrý den.
Marně se snažím získat ke své práci informace o architektovi Otto Stainlovi(životopis), který nějaký čas působil v Karlových Varech a má na svědomí stavbu budovy České spořitelny. Vím jen, že zemřel roku 1907, rok po dokončení stavby. Stačily by mi tituly knih, kde se o něm něco více dozvím. Děkuji za pomoc.

Odpověď

Arch. Ing. Otto Stainl (1875 - 12. července 1907), inženýr projektant, karlovarský městský stavební mistr a městský stavitel v Teplicích.

Vypracoval projekt nárožního třípatrového domu spořitelny, jehož funkčnost se harmonicky snoubila s moderní secesní dekorativností. Spolupracoval se stavitelem Josefem Waldertem. Celkové náklady, zahrnující cenu pozemku, výstavbu a vnitřní zařízení, činily 1 047 766 korun. Stavba byla dokončena v průběhu zimních měsíců 1905-1906. Provoz ve spořitelně byl zahájen 1. dubna 1906. Budova karlovarské spořitelny je zařazena do seznamu státem chráněných památek druhé kategorie.

V druhé knize je jméno architekta uvedeno ve tvaru
Steinl, Otto.

Literatura:

Linke, Eugen: Heimatkunde des Karlsbader Bezirkes. Kunstgeschichte 1. Karlsbad 1937. S. 41.

Encyklopedie architektů, stavitelů, zedníků a kameníků v Čechách. Praha, Academia 2004. S.624.