Antonín Pelíšek

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych Vás požádala, zda byste mi nemohli poradit s literaturou týkající se tématu mé bakalářské práce, která se zabývá Antonínem Pelíškem, konkrétně je tato práce orientovaná na jeho romány o osamělých mužích a zaniklými vesnicemi.
Předem Vám děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
k Vašemu dotazu na literaturu týkající se děl Antonína Pelíška jsme našli spíše články, převážně recenze.
Pro jejich dohledání jsou výborné báze Ústavu pro českou literaturu AV ČR (http://www.ucl.cas.cz/cs/databaze/bibliograficke-databaze), z nich Vám uvádíme vybrané příklady některých dohledaných článků:

* Hrdinové bílí a černí? / Antonín Pelíšek. In: Kmen. - Roč. 1, č. 36 (8.9.). - 1988. - S.11 pol
-> Člověk z pavilónu N. [novela] / Antonín Pelíšek. - České Budějovice, Jihočeské nakladatelství 1988. - 152 s.
[Polemika s recenzí: Vít David (Kmen č.32); též o recenzi: Vlašín Štěpán (Lidová demokracie 5.8.).]

* Lidem neutečeš. / Vladimír Píša. In: Rudé právo. - Roč. 69, č. 239 (10.10.). - 1988. - S.5 rec
-> Člověk z pavilónu N. [novela] / Antonín Pelíšek. - České Budějovice, Jihočeské nakladatelství 1988. - 152 s.
[Recenze.]

* Talent více než slibný. / Božena Plánská. In: Jihočeská pravda. - Roč. 44, č. 225 (23.9.). - 1988. - S.8 rec
-> Člověk z pavilónu N. [román] / Antonín Pelíšek. - České Budějovice, Jihočeské nakladatelství 1988. - 152 s.
[Recenze; též recenze jeho knihy Rybí oko.]

* Podruhé výše? / David Vít. In: Kmen. - Roč. 1, č. 32 (11.8.). - 1988. - S.11 rec
-> Člověk z pavilónu N. [novela] / Antonín Pelíšek. - České Budějovice, Jihočeské nakladatelství 1988. - 152 s.
[Recenze.]

* Citliví lidé to mají v životě těžké. : O krizích mladých manželství - rezignovaně i optimisticky. / Štěpán Vlašín
In: Lidová demokracie. - Roč. 44, č. 183 (5.8.). - 1988. - S.5 rec
-> Člověk z pavilónu N. [román] / Antonín Pelíšek. - České Budějovice, Jihočeské nakladatelství 1988. - 152 s.
[Recenze; též recenze románu: Mandát František, Facky do života.]

* Je lehké být dospělým? Podepsáno -bí-. In: Nové knihy. - Č. 38 (16.9.). - 1987. - S.1 rec
-> Rybí oko. [román] / Antonín Pelíšek. - České Budějovice, Jihočeské nakladatelství 1987. - 210 s.
[Recenze.]

* Svět z pohledu "rybího oka". Podepsáno (P). In: Jihočeská pravda. - Roč. 44, č. 183 (5.8.). - 1988. - S.8 rec
-> Rybí oko. [novela] / Antonín Pelíšek. - České Budějovice, Jihočeské nakladatelství 1987. - 210 s.
[Recenze.]

* Antonín Pelíšek. / Zdeněk Mráz. In: Jihočeská pravda. - Roč. 46, č. 268 (15.11.). - 1990. - S.4 med
-> / Antonín Pelíšek
[Medailón v cyklu Z galerie soudobých spisovatelů jižních Čech (nar.1.3.1952 Čes.Budějovice).]

* Jak zlikvidovat šéfa. / Vlado Ríša Podepsáno vr. In: Ikarie. - Č. 5 (květen). - 1994. - S.58-59 rec . - České Budějovice, Jih 1993 [Recenze; autoři Daňková Ilona, Mls Ivan, Pelíšek Antonín, Klimek Hynek.]

Další články lze dohledat v bázi ANL (http://aleph.nkp.cz/F/) - články z českých novin, časopisů a sborníků od roku 1991. Příkladem opět uvádíme:
* Kubát, Petr. "Vyděšení muži nám vyprávěli, že v noci málem uplavali i s postelí": bývalý redaktor jihočeské přílohy MF Dnes Antonín Pelíšek vzpomíná, jak při první vlně povodní vyjížděl do zatopených obcí a měst v kraji. Mladá fronta Dnes - Jihočeské vydání, 2012, 23(187). Jižní Čechy Dnes, s. B3. ISSN 1210-1168.
Pozn.: Recenze na: Pelíšek, Antonín. Povodeň. -- V Českých Budějovicích : Syndikát jihočeských novinářů, 2002

* Zimmelová, Lenka. Vyšly nové knihy o jižních Čechách. Mladá fronta Dnes, 2006, 17(272). Jižní Čechy Dnes, s. C4. ISSN 1210-1168.
Pozn.: Recenze na: Pelíšek, Antonín. --a po nás planina. -- České Budějovice : PENI, 2006. Berger, Jiří. Jihočeský kraj z nebe. -- Vyd. 1.. -- Plzeň : Starý most, 2006. -- ISBN 80-239-7961-2 (váz.).

Pokud byste měla zájem dohledat články také před rokem 1991, je možné využít klasickou tištěnou bibliografii "Články v českých časopisech", která je dostupná ve větších knihovnách, např. typu krajské. V NK ČR je bibliografie dostupná v Referenčním centru NK ČR (viz http://www.nkp.cz/sluzby/dulezite-odkazy/studovny/refc).
Vzhledem k tomu, že pan Antonín Pelíšek je redaktorem Mladé fronty, u převážné většiny novějších článků je jejich autorem (zjistíte vyhledáváním v bázi ANL), články o něm tedy nejlépe dohledáte zadáním jeho jména do předmětu dotazu.

Dále můžete využít volně dostupné internetové příspěvky, u nich je však třeba dbát na důvěryhodnost:
* http://www.v-art.cz/chudove_koreny/r01c01/net-party/niedl_pelisek.htm

Procházeli jsme také knihy, které se věnují českým spisovatelům (typu Slovník českých spisovatelů), ale bohužel Antonín Pelíšek zde uveden není.