Antonín Nečásek

Text dotazu

Dobrý den, hledám knihu (nebo snad povídku) od Antonína Nečáska : \"Sňatek na smrtelném
loži\" (nebo tak nějak podobně). Vyšlo to snad někdy kolem r. 1890. Je to regionální spisovatel z Podkrkonoší a údajně se děj knihy (povídky) má odehrávat m.j. ve mlýně ve Staré Vsi u Vysokého nad Jizerou.

Odpověď

Dobry den, prosli jsme nekolik souboru povidek a crt Antonina Necaska, ktere mame ve fondu Narodni knihovny CR. Knihy mely sice obsahy, ale povidka s nazvem, ktery jste uvedl, ani s nazvem podobnym, tam nebyla. Knihy jsme prolistovali, i kdyz tuto sluzbu bezne nedelame a nasli jsme povidku s nazvem U Sv. Kateriny. Domnivame se, ze by se mohlo jednat o Vami hledanou povidku. Dej se odehrava z casti ve mlyne, nevesta zahynula v den svatby, i kdyz ne na smrtelnem lozi. Vami zminovana vesnice se tam neuvadi.
Povidka je z knihy:
NECASEK, Antonin. Brazdami zivota. Nove povidky a crty. Praha: J. Otto, [1915]. signatura NK CR 54 H 46. Sv. 251

V pripade zajmu si muzete povidku objednat jako kopii, jedna se o sluzbu placenou podle platneho ceniku NK CR. Podminky objednani a cenik je uveden na webovych strankach  NK CR www.nkp.cz.