Anton Pavlovič Čechov

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se lišil výklad děl
Antona Pavloviče Čechova (konkrétně třeba Strýčka Váni nebo Višňového sadu)
v dílech vydávaných před rokem 1989 a poté.. Tedy zda tehdejší režim
přikazoval v dílech tohoto dramatika zdůrazňovat jisté momenty či je
vykládat po svém (nebo dokonce zkreslovat), oproti dnešním, moderním
výkladům současných literárních historiků/odborníků. (Pokud tento dotaz
přesahuje možnosti této služby, prosím alespoň o stručnou odpověď či
doporučení nějakých monografií, článků nebo studií vydaných před rokem 1989
a poté, z nichž by byl rozdíl patrný). Děkuji a přeji hezký den

Odpověď

Dobrý den,

procházet knihy s výkladem děl A. P. Čechova je bohužel opravdu nad možnosti této služby. Níže Vám uvádíme knihy, které se věnují jeho postavě a dílu, vydané jak před rokem 1989, tak publikace novější. Nemůžeme vám však doporučit jednu konkrétní, kde lze najít případné "zkreslené" či "upravené" informace minulým režimem o jeho dílech.

Při procházení aspoň některých knih jsme narazili na některé ideově zabarvenější výklady, ovšem aby nedošlo k omylu je třeba je zasadit do širšího kontextu knihy.

Knihy vydané před r. 1989:

HERMANOVÁ, Eva; SVATOŇOVÁ, Ilja; TÁBORSKÁ, Jiřina; ZADRAŽIL, Ladislav. Čtvero setkání s ruským realismem : Příspěvky k dějinám rusko-českých literárních vztahů. 1. vyd.. Praha : ČSAV, 1958. 354.

* čtenáři s platným průkazem si mohou knihu objednat pro prezenční studuim prostřednictvím naskenovaného katalogu KATIF, na adrese http://katif.nkp.cz/Katalogy.aspx . Pro dohledání knihy použijte Generální katalog II/ HARTN-HOSOPDÁ/ HERMANA-HERRL/záložka č.173.

JERMILOV, V. Dramatik A.P. Čechov. 1. vyd.. Praha : Československý spisovatel, 1951. 275.

* záznam pro objednání knihy pro prezenční studium naleznete opět v KATUFu, http://katif.nkp.cz/Katalogy.aspx. GK II/ JEN - KANTO/ JEQ-JER/ záložka č. 503.

* v knize je např. na straně 141 psáno: "Nepochopíme Tři sestry, neuvidíme-li nesmírný, převratný význam této hry pro celou ideově tvůrčí cestu Čechova. Díla posledních let spisovatelova života...otvírala nové údobí v rozvoji Čechovovy tvorby, v údobí zbarvené atmosférou bezprostředně se blížící revoluce. Předčasná smrt přervala tento nejdůležitější proces, takže vidíme pouze počátek nového Čechova...." Str. 60:"Čechov byl umělcem "malých"obyčejných, ruských lidí, pohotových vždy k hrdinskému činu ve jménu pravdy, spravedlnosti,... .Život byl krutý a nespravedlivý k "malým lidem", klamal je, nestoudně vykořisťoval jejich smysl pro sebeoběť ve jménu vysokého cíle. V buržoasní společnosti jsou lidé přinucení dávat své nejlepší síly nicotnému, sobeckému štěstí malé menšiny."

A.P. Čechov 1860-1904 : 100. výročí narození : [Studie / Autor:] Julius Dolanský ; Bibliogr. [sest.] F[rantišek] H[ejl]. Ústí nad Labem : Kraj. knihovna Maxima Gorkého, 1960. [5] s.

* str. 2(3): "v povídce "Můj život" pronesl přísnou, ale spravedlivou obžalobu vládnoucí buržoazie, naduté a brutálně vyděračské vůči prostým dělníkům. ..."

CIGÁNEK, Jan. A.P. Čechov : [Monografie]. Překlady ukázek z Čechovova díla: Anna Zahradníčková a Bohumil Mathesius. 1. vyd.. Praha : Orbis, 1964. 197 s.

BOTURA, Mojmír a kol. Slovník ruských spisovatelů od počátků ruské literatury do roku 1917. 2., dopln. a opr. vyd.. Praha : Lidové nakladatelství, 1978. 357 s.

JÍŠA, Jan. A.P. Čechov - bojovník za krásu života. Praha : Orbis, 1954. 20 s.

* záznam knihy v KATIFu, http://katif.nkp.cz/Katalogy.aspx . GK II/JEN-KANTO/ JIRKO-JOE/ záložka č. 603.

Lidský talent : tvorba A.P. Čechova a její působení u nás. 1. vyd.. Praha : Univ. Karlova, 1989. 214 s.

Knihy vydané po roce 1989:

SEKERA, Jaroslav. Černý mnich : A.P. Čechov - osobnost a dílo. Vyd. 1.. Šenov u Ostravy : Tilia, 2002. 165 s. ISBN 80-86101-67-3

Jak čteme ruské klasiky : příspěvky z konference věnované 100. výročí úmrtí A.P. Čechova = [Kak my čitajem russkich klassikov :vystuplenija na konferencii, posvjaščennoj stoletnej godovščine so dnja smerti A.P. Čechova.

Sestavily Radka Hříbková a Marta Hrabáková]. 1. vyd.. Praha : Národní knihovna České republiky, Slovanská knihovna, 2005. 214 s. ISBN 80-7050-464-1

HRISTIC, Jovan. Čechov dramatik. Přeložil Dušan Karpatský. Olomouc : Votobia, 2003. 157 s. ISBN 80-7198-544-9

Slovník ruských, ukrajinských a běloruských spisovatelů. [Pod vedenim Iva Pospíšila zpracovali Galina Bumbálková ... et al.]. 1. vyd.. Praha : Libri, 2001. 680 s. ISBN 80-7277-068-3

Záznamy knih naleznete v online katalogu NKC, na adrese http://sigma.nkp.cz/F/ . Pro dohledání knih ve fondech V ostatních knihovnách v ČR můžete využít Souborný katalog ČR dostupný taktéž na http://sigma.nkp.cz/F/ . Do pole klíčových slov zadejte , např. Čechov, Čechov dílo, atd. Nalezené záznamy můžete dále upravovat pomocí funkcí "filtrovat, zpřesnit".