antologie a výbor

Text dotazu

Prosím Vás o vysvětlení, jaký je rozdíl mezi literárními pojmy antologie a výbor.

Odpověď

Dobrý den, pojmy antologie a výbor nejsou striktně odlišené a do jisté míry se používají synonymně. Slovníky literární teorie shodně uvádějí pouze pojem antologie a vysvětlují jej pomocí slova výbor:
antologie - výbor z lit. děl různých autorů (zpravidla již dříve publikujících nebo klasických; v tom se liší  od almanachu). ... Antologie bývá někdy chápána jako výběr pouze děl poetických, a to na rozdíl od chrestomatie, obsahující výňatky z děl prozaických. (Slovník literární teorie)
Na rozdíl od antologie se slovo výbor používá i pro výbor z díla jednoho autora (termín antologie se v tomto významu objevuje také, ale jen výjimečně a lze říci, že takové použití je okrajové a spíše starší - příklady najdete v katalogu některých knihoven, když hledáte slova: antologie z díla).

Prameny:
Slovník literární teorie / Red. a předml. Štěpán Vlašín. -- 2., rozš. vyd.. -- Praha : Československý spisovatel, 1984. -- 465 s. ; 24 cm

Lexikon literárních pojmů / Libor Pavera, František Všetička. -- 1. vyd.. -- Olomouc : Nakladatelství Olomouc, 2002. -- 422 s. ; 24 cm.