Antigelhof, Antýgl

Text dotazu

Vážení přátelé, prosím o informaci: kde by bylo možné najít cokoli - text - fotografie ... o místu na Šumavě, které se nazývá Antiegelhof - nejsem si jista, zda se jedná o statek tohoto názvu v Antýglu, či je to název celého Antýglu.

Odpověď

Dobrý den, název Antigelhof je německá podoba českého místopisného názvu Antýgl. Jedná se o: "Bývalý královský dvorec, který tvoří skupina roubených i zděných stavení. Tato rázovitá horská usedlost pochází z 18. století. Pod šindelovými střechami s charakteristickou zvoničkou, jsou ukázkou jednoho z typických šumavských samotových celků v jakých dříve Králováci bydleli.
Antýgl prvně připomínán r. 1500, patřil ke Královácké rychtě ve Stodůlkách.  Od roku 1523 sklárna, v 18.století výroba dutého skla a pateříků, zanikla v roce 1818. Své jméno dostala osada z dob založení sklárny, kdy tu stávala pec na tavení o jedné pánvi, německy "ein Tiegel", a proto český převzatý název Antýgl."
( STEINER, Josef. Šumava - Královský Hvozd, území svobodných Králováckých rychet I = Böhmerwald - Land der künischen Freibauern I. Klatovy : Echo, 2001. s.202 )

Ve výše zmíněné knize, ze které pochází uvedený text o Antýglu, jsou i dva dobové pohledy na Antýgl v roce 1920 a 1923.

Celá kapitola věnována Antýglu a Modravě je v knize: HOLÝ, Vladimír.
Královský hvozd na Šumavě před třicetiletou válkou. V Domažlicích : Nakladatelství Českého lesa, 2007. ISBN 978-80-86125-80-0. Text je doplněn o řadu dobových fotografií.

Několik  zmínek o dané oblasti naleznete také v rozsáhlé knize: Šumava : příroda, historie, život. 1.vyd. Praha : Baset, 2003. ISBN 80-7340-021-9 (váz.).

Dobové pohlednice jsou k dohledání například v publikacích:

KARPAŠ, Roman,.  Album starých pohlednic - Šumava = Album alter Ansichtskarten vom Böhmerwald und Bayerischen Wald. 1.vyd.  Liberec : RK,
2003. ISBN   80-903033-3-1 (váz.)

MARTIN, Miloslav,  Šumava na starých pohlednicích I. = Der Böhmerwald auf alten Ansichtskarten I..  4. vyd., V nakl. Prostor-design 1. Prachatice : Prostor-design, 2004. ISBN   80-903317-2-6 (soubor : váz.)

 REICHARDT, Jan.  Stará Šumava : Pláně a Povydří = Der alte Böhmerwald : die Gefilde und das Widratal. [Praha : Honza Reichardt, 2004]. ISBN 80-239-9228-7

Informace o Antýglu naleznete také na internetových stránkách: např.:
http://www.retour.cz/mesta/srni/antygl.htm
http://www.sumavaregion.cz/index.php?s=51
http://www.revprirody.cz/data/0906/opakovani_antygl.htm
http://www.klatovy.net/fotogalerie/thumbnails.php?album=361