antický mýtus

Text dotazu

Hledám básnické dílo, ve kterém velmi silný muž zabije ve svém milujícím objetí milovanou ženu. (verš: Jak raněný býk....) Domnívám se, že jde o Vrchlického zpracování některého z antických mýtů. Celou báseň nám kdysi recitovala paní Jiřina Stránská, která vedla náš dramatický kroužek.

Odpověď

Dobrý den, po trochu náročnějším pátrání jsme nakonec báseň objevili. Do sbírky Nové básně epické byla zařazena báseň Hakon, která obsahuje verše:

"Tam jej čeká duše jeho žití,
jeho nevěsta. Hle, jde mu vstříc.
Jedním skokem Hakon k ní se řítí,
objímá ji, líbá vlas i líc.

Ale běda! z tváře ruměné
prchá nach a z štíhlých údů vláda,
bez vědomí padá
jemu v objetí jak poupě zlomené.
Mrtva klesla. Jak tu Hakon zočil
silou svou své blaho zničeno,
jako zubr poraněný skočil,
v náruč vzal to sladké břemeno;
ale divem náhle zhasíná
plamen síly v něm a sotva v kleče
milenku svou vleče
ve zoufalém pláči k soše Odina."

(VRCHLICKÝ, Jaroslav. Hakon. Nové básně epické. V Praze: J. Otto, 1881. str. 20-21.)

Celou báseň si můžete přečíst i přes Českou elektronickou knihovnu:
http://www.ceska-poezie.cz/ (pro přístup do databáze je třeba provést bezplatnou registraci).