Antarktida, Tábor - etymologie, výklad

Text dotazu

Dobrý Den, žádám Vás o informace, které by mi dopomohly dozvědět se původ názvu kontinentu Antarktida a města Tábor. Vřele děkuji

Odpověď

Antarktida = oblast zhruba vymezená jižním polárním kruhem. Název odvozen z řeckého "naproti Arktidě", tj. "naproti Severu". (Příruční slovník naučný. D.1. Praha, 1962)

Tábor (Thabor) původně jméno hory kuželovitého tvaru (arabsky Džebel et-Túr), vysoké 562 m, vzdálené asi 10km od Nazaretu. Hora je historicky velmi významná, připomíná se na několika místech Starého zákona, např. v knize Soudců. Odehrála se tu mj. bitva mezi vojskem vedeným Barakem a Deborou s oddíly kananejských, vedených Zizarou. Vykopávky dokládají velmi stará opevnění z různých období. Náhorní rovina byla místem kultovních obřadů. Podle tradice z 2.st. po Kr. byla pokládána za místo proměnění Páně. Biblické jméno Tábor rychle zdomácnělo a zlidovělo; z něj se vyvinulo slovo obecné tábor = ležení (vojska).
(Biblický slovník. D-2. Praha, 1992; Profous, Antonín. Místní jména v Čechách. D. 4. Praha, 1957.)