anglické knihy, obtížnost textu

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych si vypůjčit nějaké knihy psané v agnličtině. Prohlížela jsem si katalog, ale nevím, jetli mám možnost si pomocí internetu zjistit o jaký stupeň obtížnosti se jedná, pokud vedete knihy v různých stupních obtížnosti. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, každá kniha má v katalogu svůj záznam, jehož součástí jsou různé údaje.
Standardní součástí záznamu je údaj o jazyku (angličtina apod.), ale ne již stupeň obtížnosti, pokud takový údaj neuvede např. v podtitulu nakladatel.
Vzhledem k tomu není možné jednoduše zjistit knihy s méně obtížným jazykem.
Podařilo se nám vyhledat jednu níže uvedenou knihu. Dále doporučujeme zkusit knihy, které jsou vydány dvojjazyčně. Ty zjistit lze vcelku dobře: v bázi NKC-katalogu NK (http://sigma.nkp.cz/F) zvolte vyhledávání z různých polí, do prvního pole (ponechte Všechna pole) zadejte dvojjazyčná vydání, ve druhém a třetím poli zvolte kód jazyka dokumentu a v jednom poli ENG, a ve druhém CZE. Tím se zobrazí knihy vydané dvojjazyčně česky a anglicky (kolem 150 záznamů). Tyto knihy jsou k dispozici v Národní knihovně (zda prezenčně či absenčně zjistíte kliknutím na ikonu exemplářů).

Dvojjazyčná vydání pro podobné účely vydává pravidelně nakladatelství Garamond (http://www.e-garamond.cz/bilingua/), jeho produkci byste také měla najít v našem katalogu.

Několik tipů:

Sherlock Holmes: A scandal in Bohemia : (a simplified version) = Sherlock
Holmes: Skandál v Čechách : [zjednodušená verze : dvojjazyčná kniha] / Arthur Conan Doyle. -- Vyd. 1.. -- Brno : Computer Press, c2007. -- 49 s. : il. ; 21 cm + 1 CD

The angel of the odd = Anděl pitvornosti / Edgar Allan Poe ; [z angličtiny přeložil Josef Schwarz]. -- Vyd. v bilingvní podobě 1.. -- Praha : Argo, 2007. -- 215 s. ; 17 cm

Dracula : from the story by Bram Stoker / retold by Mike Stocks ; with introduction and notes by Anthony Marks ; illustrations by Barry Jones = podle příběhu Brama Stokera převyprávěl Mike Stocks ; s úvodem a poznámkami Anthonyho Markse ; ilustroval Barry Jones ; [překlad Barbora Knobová]. -- 1. vyd.. -- Dubicko : INFOA, 2007. -- 207 s. : il. ; 20 cm