Anatomie ryb, štítná žláza, hormony štítné žlázy

Text dotazu

Dobrý večer,
chtěl bych se zeptat jestli existují nějaké knihy, které se zabývají anatomií
a fyziologií ryb, zejména štítnou žlázou a její funkcí, hormony apod.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

popis štítné žlázy a jejího fungování v těle ryb je například uveden v knize "Anatomie a fyziologie ryb".

Píše se zde:

"Štítná žláza u většiny ryb netvoří kompaktní orgán, ale má podobu shluků buněk, difúzně rozptýlených okolo tepenného násadce srdce, ventrální aorty a přívodních žeberních tepen. Skládá se z početných váčků (folikulů), které jsou navzájem spojeny řídkým vazivem. Funkce štítné žlázy je řízena hypofýzou, a to sekrecí specifického thyreotropního hormonu. Folikuly štítné žlázy jsou vyplněny koloidní tekutinou, do které se z epithelu jejich stěn vylučují dva hormony - tyroxin (3,5 3´, 5´ - tetrajodthyronin, T4) a trijodtyronin (3,5, 3´- trijodthyronin, T3) (Eales, 1995, Bentley, 1998).  Funkce tyroxinu není u ryb plně zmapována. Předpokládá se, že působí při regulaci metabolizmu bílkovin a tuků a reguluje i ukládání guaninu např. v šupinách. Také se podílí na stimulaci metamorfózy leptocefálních larev úhoře a dalších druhů (Power a kol., 2001). Produkce hormonů štítné žlázy je ovlivněna teplotou vody a intenzitou slunečního svitu, s vyšší teplotou a sluneční intenzitou stoupá i jejich produkce (Bentley, 1998). Přištítná žláza (glandula parathyreoidea) byla poprvé objevena u obojživelníků v roce 1880, u ryb se nevyvíjí (Hanč a Pádr, 1982),.

Použité zdroje

DVOŘÁK, Petr et al. Anatomie a fyziologie ryb. Vyd. 1. Vodňany: Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Fakulta rybářství a ochrany vod, 2014. str.127.
DVOŘÁK, Petr et al. Anatomie a fyziologie ryb. Vyd. 1. Vodňany: Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Fakulta rybářství a ochrany vod, 2014. 189 s. ISBN 978-80-87437-80-3.
DVOŘÁK, Petr a DVOŘÁKOVÁ-LÍŠKOVÁ, Zuzana. Anatomie a fyziologie ryb. Část l. V Českých Budějovicích: Jihočeská univerzita, Zemědělská fakulta, 2008. 74 s. Učební texty. ISBN 978-80-7394-287-8.
* JELÍNEK, Karel. Přehled anatomie ryb. Vyd. 2., přeprac. V Brně: Mendelova zemědělská a lesnická univerzita, 2000. 49 s. ISBN 80-7157-422-8.
STERBA, Günther. Akvaristika: Akvarijní technika: Biologie, ekologie a anatomie ryb: Popis jednotlivých druhů ryb. 2., čes. přeprac. vyd. Praha: Práce, 1972. 366, [2] s.