Analytické záhlaví MARC 21

Text dotazu

Dobrý den, prosím o vysvětlení, co je analytické záhlaví v MARC 21. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
typ indikátoru analytické záhlaví se ve formátu MARC21 objevuje v polích 700, 710, 711, 730, 740 sloužících pro vedlejší záhlaví (= alternativní záhlaví vytvořené na zpracovávaný dokument ještě kromě hlavního záhlaví za účelem zajištění dalších přístupů k hledanému dokumentu, např. u díla dvou autorů je vedlejším záhlavím jméno druhého autora).

Analytické záhlaví se používá v případech, kdy katalogizujete dokument obsahující více než jedno dílo stejného autora, vztahuje se tedy pouze k části dokumentu ne dokumentu jako celku. Dokument může mít souborný název nebo nemusí.

V každém případě platí, že dílo uváděné ve vedlejším záhlaví je obsaženo v dokumentu, který katalogizujete. Příklady použití analytického záhlaví definují pravidla AACR2, kapitola 13.
Např.

1#$aBouma, Jelle.

10$aMarcus Iunius Nypsus :$bFluminis varatio, Limitis repositio : introduction, text, translation, and commentary /$cJelle Bouma.

12$aNypsus, Marcus Iunius.$tFluminis varatio.$f1993.

12$aNypsus, Marcus Iunius.$tLimitis repositio.$f1993.

1#$aFernandex, Perfecto V.

10$aPrimer on labor law, 1982-92/$cby Perfecto V. Fernandez.

##$aIncludes text of the Philippines labor relations law.

12$aPhilippines.$tLabor code of the Philippines.$nBook 5,$pLabor relations.$f1981.

100 1#$aChekhov, Anton Pavlovich,$d1860-1904.

240 10$aVishnevyi sad.$lEnglish

245 14$aThe cherry orchard ;$bUncle Vanya /$cAnton Chekhov.

700 12$aChekhov, Anton Pavlovich,$d1860-1904.$tDíàíà Vaníà$lEnglish.$f1969.

740 02$aUncle Vanya.
[Vedlejší záhlaví pro dílo, následující za prvním dílem uvedeným na titulní stránce ve sbírce/souboru bez společného názvu]

Použité zdroje:
* MARC 21. Bibliografický formát. 1. české vyd. Praha: Národní knihovna České republiky, 2003. 2 sv. ISBN 80-7050-427-7.
* Fritz, Deborah A. Cataloging with AACR2 and MARC21: for books, electronic resources, sound recordings, videorecordings, and serials: completely updated through 2003. 2nd ed. Chicago: American Library Association, 2004. l sv. (různé stránkování). ISBN 0-8389-0884-5.
* http://www.loc.gov/marc/bibliographic/bd700.html
* http://www.loc.gov/marc/bibliographic/bd740.html
* https://www.kis3g.sk/dokumenty/metodika_knih.pdf
* Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) – http://aleph.nkp.cz/cze/ktd