Amazonka, objevení

Text dotazu

Chtěl bych se zeptat, kdo jako první objevil řeku Amazonku . Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

podle našich informací objevil řeku Amazonku (resp. její ústí do Atlantského oceánu) roku 1500 (nebo 1499) Vicente Yáñez Pinzón (nar. 1460, Pálos, Španělsko - zemřel asi 1524). Nazval ji Río Santa Maria de la Mar Dulce - "řeka svaté Marie u sladkého moře" - podle toho, že voda v moři byla sladká ještě daleko od ústí mohutného toku.
Pokud máte zájem o další informace Vincentu Yáñezi Pinzónovi, španělském mořeplavci a objeviteli Brazílie, můžete je nalézt v publikaci MARTÍNEK, Jiří. MARTÍNEK, Miloslav. Kdo byl kdo: světoví cestovatelé a mořeplavci. 1. vyd. Praha: Libri, 2003. ISBN 80-7277-118-3.
Čerpat můžete také z volně dostupné encyklopedie Wikipedia (zde jsou informace bohužel pouze v anglickém jazyce: http://en.wikipedia.org/wiki/Vicente_Ya%C3%B1ez_Pinzon.
Informace čerpány z:
LUTTERER, Ivan. KROPÁČEK, Luboš. HUŇÁČEK, Václav. Původ zeměpisných jmen: etymologický slovník 1000 vlastních jmen zemí, měst a přírodních objektů z celého světa. 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 1976.
MARTÍNEK, Jiří. MARTÍNEK, Miloslav. Kdo byl kdo: světoví cestovatelé a mořeplavci. 1. vyd. Praha: Libri, 2003. ISBN 80-7277-118-3.