Alžběta Bursová

Text dotazu

Proč byla Alžběta Bursová, občanka Maloskalského
panství, souzena za smilstvo a cizolozství v roce 1715 v Trutnove a ne na
Malé Skále?

Odpověď

Dobrý den,
Alžběta Bursová byla vyslýchána v Turnově, nikoliv v Trutnově. Maloskalsko přináleželo k městskému soudu v Turnově. Konečný rozsudek vynesl apelační tribunál v Praze (http://cs.wikipedia.org/wiki/Rada_nad_apelacemi).

O celém případu Alžběty Bursové sepsal maloskalský purkrabí dne 5.března
1713 zprávu a předal ji turnovskému magistrátu. 10. března 1713 došlo v Turnově k výslechu Alžběty Bursové. Z pražského apelačního tribunálu byl dne 6. července 1713 nařízen výslech dalších svědků a podezřelých. 14. dubna
1714 byla Alžběta Bursová vyslýchána znovu. Protože se obžalovaná nechtěla při soudním řízení k žádnému trestnímu činu přiznat, bylo u ní nařízeno mučení. Ani při něm se ovšem k ničemu závažnému nepřiznala. 30. srpna 1714 vynesl apelační soud rozsudek, turnovskou radnicí byl ovšem ortel nad Alžbětou Bursovou vynesen až 1. března 1715.

Celý případ popisuje článek:
* HRDÝ, J. Jak se druhdy soudívalo. Krakonoš, roč.33, č.37, 1911, s.2-3.
* HRDÝ, J. Jak se druhdy soudívalo. Krakonoš, roč.33, č.38, 1911, s.2-4.

O případu Alžběty Bursové se zmiňuje i kniha:
* FRANCEK, Jindřich. Zločin a sex v českých dějinách : manželské spory a sexuální kriminalita v raném novověku. 1.vyd. V Praze : Rybka : Knižní klub, 2000. ISBN 80-86182-29-0.

Písemné prameny k soudním dějinám jednotlivých měst (tedy i Turnova) nalezne v knize:
* FRANCEK, Jindřich. Hrdelní soudnictví českých zemí : soupis pramenů a literatury. 1. vyd. Zámrsk : Státní oblastní archiv ; Pardubice :
Východočeské muzeum : Historický klub, pobočka Pardubice, 1995.

Většina dokumentů k danému případu je uložena ve Státním okresním archivu v
Semilech: http://www.archiv.semily.cz/.