altokumulace

Text dotazu

co značí altokumulace?

Odpověď

Dobrý den,

altokumulus  je označení pro skupinu kupkovitých bílých obláčků ve větších výškách.

"Meteorologický slovník výkladový terminologický" k  výkladu daného slova dodává:

"altokumulus - jeden z 10 druhů oblaků. Je charakterizován jako menší nebo větší skupiny nebo vrstvy oblaků barvy bílé nebo šedé , popř. bílé a šedé, mající vlastní stíny. Oblaky se skládají z malých oblačných částí podoby vln, oblázků, valounů apod., které mohou být navzájem oddělené  nebo mohou spolu souviset. Mnohdy mají částečně vláknitý nebo rozplývavý vzhled. Zdánlivá velikost jednotlivých pravidelně uspořádaných částí bává 1 až 5 ° prostorového úhlu. Altocumulus je vodním nebo smíšeným oblakem středního patra. Vzniká např. následkem vlnových pohybů v atmosféře, při přetékání vzduchu přes horské překážky nebo transformacemi z jiných druhů oblaků, kdy může být příznakem rozpadu oblačnosti. Vyskytuje se někdy před přechodem studené fronty, často ve studené vzduchové hmotě, především po přechodu studené fronty druhého druhu. Termín altokumulus navrhl franc. meteorolog E. Renou v r. 1870. Český překlad je vysoká kupa."

Zdroj:

* SOBÍŠEK, Bořivoj aj. Meteorologický slovník výkladový & terminologický. 1. vyd. Praha: Ministerstvo životního prostředí České republiky, 1993. 594 s. ISBN 80-85368-45-5.