Alois Rašín

Text dotazu

Dobrý den, mám dotaz, kde v Praze bydlel prvorepublikový politik Alois Rašín. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, většina publikací zabývající se životem JUDr. Aloise Rašína se věnuje spíše jeho profesní kariéře a politické činnosti, osobnímu životu pouze velmi stručně. Nicméně jak vyplývá ze zdrojů, které jsme prostudovali většinu života v Praze Alois Rašín strávil v domě v Žitné ulici, dnes číslo 10. Na tomto domě je také umístěna pamětní deska A. Rašína se slovy: Zde padl ve službách vlasti Dr. Alois Rašín.

Zdroj: Penížek, Josef. Dr. Alois Rašín: úvahy a vzpomínky. V Praze: 1926.

Uvádíme také dva úryvky ohledně místa, kde Rašín bydlel. Úryvky pocházejí z publikace: Šetřilová, Jana. Alois Rašín: dramatický život českého politika. Praha: Argo, 1997. ISBN 80-7203-061-2.

"Krátce po sňatku se manželé přestěhovali do Žitné ulice č. 9 a roku 1900 si Rašín otevřel na roku ulic Myslíkovy a Křemencové vlastní advokátní kancelář." (str.17)

"Poslanecká léta přinesla mnoho změn i do jeho osobního života. Hodně času nyní trávil ve Vídni. Rodina se přestěhovala do vlastního domu v Žitné ulici č. 6 (dnes č. 10). Rašínovi obývali první patro a do zvýšeného přízemí byla přestěhována advokátní kancelář." (str.20)

Na internetových stránkách Prahy 2, kde jsou popsány jednotlivé budovy v této městské části (http://www.praha2.cz/(jqtpzr45cklt3h55zyjgzha5)/zdroj.aspx?typ=2&Id=4284&sh=-1623234984), je uvedeno:

Čp. 562
Žitná 10
Činžovní dům.
Třípatrový řadový dům, postavený r. 1897 podle plánu stavitele Josefa Blechy pro JUDr. K. Wintersteina. Významná stavba v neorenesančním slohu, zachovaná s detaily členění s výzdoby exteriéru i interiéru. V domě pobýval první ministr financí Československé republiky JUDr. Alois Rašín.

Článek z internetu:
http://www.praha2.cz/(gqw21ljs0u1rmjugbziexz55)/default.aspx?id=8344&ido=809&sh=-836526600 .