Albrecht Habsburský jako moravský markrabě

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se něco dozvěděla o Albrechtu Habsburském v úřadu moravského markraběte. Mohli byste mi doporučit literaturu, ve které bych tyto informace našla?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Albrecht II. Habsburský,

vévoda rakouský, král český, uherský a německý, markrabě moravský Albrecht ll Habsburský se narodil 16.8.1397

Období vlády: od prosince 1437 – král uherský, od 29.7.1438 – král český a německý.

Předchůdce: Zikmund Lucemburský

Nástupce: Ladislav Pohrobek

Stal se následníkem svého tchána císaře Zikmunda Lucemburského, kterého podporoval v boji proti husitům a souhlasil s jeho politikou.

V roce 1421 se Albrecht zasnoubil se Zikmundovou jedinou dcerou Alžbětou. Císař Albrechta pověřil zprávou Moravy a to bylo příčinou odlišného vývoje Čech a Moravy, ve které se husitství příliš neuchytilo.

V roce 1423 dal Zikmund Albrechtovi Moravu v léno a tím porušil ustanovení Karla IV., že tato země nesmí být zcizena.

Císař se snažil zajistit svému zeti dědická práva. Když umíral, uherský sněm splnil jeho vůli a v prosinci 1437 Albrechta zvolil.

Vdova po Zikmundovi, Barbora, prosazovala neplnoletého polského krále Vladislava lll., který byl jejím příbuzným. Chtěla se stát regentkou. Česká šlechta a měšťanstvo si také představovali panovníka z rodu Jagellonců.

Polský dvůr v Čechách prosazoval své nároky a to i s pomocí vojenského útoku. Albrecht zvítězil a 29.7.1438 byl v Praze korunován českým králem a ještě před tím králem německým. Poté odcestoval do Uher, které byly ohroženy Turky. Následkem morové nákazy onemocněl a cestou do Vídně 27.10.1439 zemřel. Jeho jediný syn Ladislav, zvaný Pohrobek, kterého měl s Alžbětou Lucemburskou se narodil pět měsíců po jeho smrti.

(Stručná informace čerpána z Wikipedie)

Další zdroje, které bychom chtěli doporučit:

VOCELKA, Karl, HELLER, Lynne. Soukromý svět Habsburků. Život a všední dny jednoho rodu. Plzeň: Plejáda publishing, 2011

KUTHAN, Jiří. Královské dílo za Jiřího z Poděbrad a dynastie Jagellonců. Díl první Král a šlechta. Praha: Univerzita Karlova, 2010.

ŠULA, Jan. Co na Řípu ještě nevěděli aneb od Václava III. k Ludvíku jagellonskému. Kapitoly z českých dějin. 2. Díl. Ústí nad Orlicí: Oftis, 2006.

Všední a sváteční život na středověkých dvorech. Dvory a rezidence ve středověku III. Mediiaevalia Historica Bohemica 12, 2009, Supplementum 3. Praha: Historický ústav, 2009.

RYANTOVÁ, Marie, VOREL, Petr. Čeští králové. Praha - Litomyšl: Paseka, 2008.