Albert Einstein, astronomie

Text dotazu

S jakými českými astronomy se mohl Albert Einstein za svého ročního působení v praze potkat? Mohl v té době navštívit Petřínskou hvězdárnu?

Odpověď

A. Einstein působil v Praze na německé Karlově univerzitě v r. 1911/12. V té době nemohl navštívit petřínskou hvězdárnu, neboť ta byla otevřena až r. 1928 a záměr vybudovat ji vznikl v r. 1917. Za svého pobytu v Praze se nepochybně stýkal se svými kolegy na německé univerzitě a pravděpodobně i s českými astronomy. Více se o historii české astronomie dočtete např. v článku Jiřího Grygara (na adrese: http://fyzika.gjar-po.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=32) - zde najdete i jména astronomů, s nimiž se Einstein mohl setkat).