Akademik a Doktor

Text dotazu

Dobrý den, mám následující dotaz: "Akademik", stejně jako "Doktor" (ve zkratce Dr. uváděné za jménem) byly prý u nás regulérní akademické/vědecké tituly. Je to pravda, kde se k tomu dají najít spolehlivé zdroje? Rozum mi dávají všechny tři významy uvedené v SSJČ (viz níže; ve stejném duchu i v ASCS), ale že by šlo o titul? Jaký, kdo by jej uděloval, kdy, měl by nějakou zkratku (těžko)? Na informaci jsem narazil ve Wikipedii, kterou také edituji, a kde jsem požadoval dozdrojování této informace (22. 11. 2008), což se však dosud nestalo ("Titul akademik byla nejvyšší akademická hodnost[zdroj?] a nahrazovala ostatní tituly a hodnosti. Uváděla se vždy před jménem." http://cs.wikipedia.org/wiki/Titul), ad titul "doktor" se mi staly popudem informace tamtéž, v článku http://cs.wikipedia.org/wiki/Dr. a v odtamtud odkazovaných článcích (např. http://ach.upol.cz/historie/historie_titul.php) - proč k tomu však vyhledavače nenacházejí nic oficiálního? Titul doktor (Dr.) neuvádí ani Příručka ÚJČ, pokud se správně dívám: http://prirucka.ujc.cas.cz/?action=view&id=782 Děkuji mnohokrát, jsem opravdu moc zvědav na odpověď!

Odpověď

Dobrý den, děkujeme za důvěru, nevím ale, zda odpověď vás zcela uspokojí. Tedy udělování a používání titulů se řídí zákonem (dnes zákon 111/1998 Sb.). I komentáře jazykové poradna Ústavu pro jazyk český vycházejí ze zákonů. Oficiálním pramenem by tedy měly být starší předpisy. Některé najdete ve Sbírce zákonů, v elektronické podobě s vyhledáváním i v textu starších a již neplatných zákonů poskytuje Sbírku společnost Aspi, databáze je ovšem placená (přístup je např. v Národní knihovně ale i jinde). Text Sbírky zákonů je voně dostupný na stránkách Ministerstva vnitra (http://aplikace.mvcr.cz/archiv2008/sbirka/). Volně dostupné aplikace pro vyhledávání ve Sbírce zákonů obsahují, pokud víme, jen aktuální znění.

V minulosti bylo zákonů, které by vás zajímaly několik, poslední byl zákon 53/1963 Sb. O udělování vědeckých hodností a státní komisi pro vědecké hodnosti. Ten byl zrušen právě uvedeným zákonem 111/1998. V předchozích zákonech z 50. let se říká, že člen Československé akademie věd má automaticky právo na titul doktor věd (Zákonné opatření č. 64/1959 §9, forma zápisu se tuším měnila, později se ustálilo na DrSc.). Zákon z r. 1963 je obsahem podobný, tento paragraf už ale neobsahuje. Zákon není nijak zvlášť podrobný a pravděpodobně byl dál upravován různými předpisy např. Akademie věd. Tuto starší verzi zákona (z r. 1959) a komentáře, uvádí publikace Vědecké hodnosti a vědečtí pracovníci; k samotnému titulu akademik nebo dr. za jménem se nevyjadřuje.

Pozdější pramen, který uvádí zákon z r. 1963, také neobsahuje k věci žádné zmínky (Výchova nových vědeckých pracovníků).

Druhou důležitou věcí je, že dřívější ČSAV, která vznikla v 50. letech transformací starších institucí (jak to popisuje i Wikipedie). Tato akademie byla také učenou společností a její člen byl akademik (což dnes v ČR není). Automatické udělení titulu doktor věd, dané zákonem, pro členy akademie by naznačovala nadřazenost titulu akademika. A patrně bylo totoopatření platné jen v určité době. V tomto ohledu titul akademik znamenal členství v akademii a měl trochu jinou povahu než titul kandidáta nebo doktora věd.

K věci píše také Václav Šťastný (Malá encyklopedie o titulech, Praha: 2002, s. 54, 12) - že v dané době byl akademik nejvyšší akademickou hodností a ta nesmí být rozměňována uvedením jiného titulu nebo hodnosti (s. 54). Neuvádí ale žádné prameny. O titulu Dr. za jménem se nám nepodařilo zjistit nic.

Snad by bylo vhodné dotázat se v Akademii věd ČR - zkuste v rámci naší služby oslovit knihovnu Akademie věd, měli by tam mít o podobných věcech přehled; a zkusil bych také archiv Univerzity Karlovy, přinejmenším by mohli poradit, kde hledat dál. V pramenech uvádím Věstník České komise pro vědecké hodnosti - je možné, že by něco obsahoval, NK má ale pouze exemplář v konzervačním fondu, uložený v Hostivaři, kam se běžně nedostaneme.

To je bohužel od nás vše.

Prameny:

Sbírka zákonů

Výchova nových vědeckých pracovníků : Udělování vědeckých hodností. 1. část, Předpisy o vědecké výchově a udělování vědeckých hodností. -- 2. dotisk 1. vyd.. -- Praha : Academia, 1971. -- 78, [1] s. ; 4°

Vědecké hodnosti a vědečtí pracovníci / [Autoři:] F. Štajgr, V. Doležel, M. Nováček. -- 1. vyd.. -- Praha : ČSAV, 1963. -- 374, [4] s. ; 8°

Věstník České komise pro vědecké hodnosti. -- Praha : Česká komise pro vědecké hodnosti, 1977-1995. -- 19 sv. ; 30 cm

Václav Šťastný: Malá encyklopedie o titulech, Praha: Linde, 2002.